Neden Bebeklerin Topuğundan Kan Alınır - Sosyal İçerik Platformu
Adetliyken Yapılmaması Gerekenler Diyanet

Sıradaki içerik:

Adetliyken Yapılmaması Gerekenler Diyanet

e
sv

Neden Bebeklerin Topuğundan Kan Alınır

85 okunma — 14 Ağustos 2019 11:33

Neden Bebeklerin Topuğundan Kan Alınır

Neden bebeklerin topuğundan kan alınır.Bebeğin doğumuyla beraber sağlık durumuna bakılması için birçok test yapılır. Bu testler 9 ay boyunca karında bekleyen bebeğin sağlığı açısından en doğru cevapları almayı hedefler. Yapılan ilk işlemlerden biri yeni doğan bebek topuk kanı alımıdır.

Bu kan alımının amacı daha henüz belirti dahi vermeyen hastalıkların, tedavi ve teşhis edilmesidir.

Topuk kanı ne zaman alınır?

Topuk kanı bebeğin doğumunun takiben ilk 3 gün içerisinde alınır. Topuk kanının alınması için bebeğin 24 saat içerisinde yeterince beslenmiş olması gerekmektedir. Genelde hastaneler taburcu sizi ve bebeğinizi taburcu etmeden önce bu işlemi gerçekleştirir.

Bu işlem tek sefer yapılan bir işlem değildir. İlk işlemin ardından, ikinci bir topuk kanı alımı daha gerçekleştirilir. Bunun nedeni aslında ilk testin doğru sonuç verip vermediğini belirlemek ve olabilecek her türlü sorunun önüne geçmektir. Yani bu ilk testin doğru yapıldığından emin olmak için yapılır.

İkinci işlem bebeğin doğumundan sonra 1 hafta içerisinde yapılmalıdır. İkinci kan alımı için taburcu olduğunuz hastaneye gitme zorunluluğunuz yoktur. Bu işlem aile hekimleri tarafından gerçekleştirilir. Eğer bir sorun çıkarsa aile hekiminiz sizi arayıp bu sorundan sizi haberdar edecektir.

Bebeğinizden kan alımının onun canını acıtacağını düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu test sayesinde tüm hayatını kurtarabilirsiniz.

Topuk kanı alınarak ne gibi sağlık kontrolleri yapılır?

En büyük amaç her hangi bir hastalık varsa o hastalığı erken teşhisle tedavi altına almaktır. Bu testte fenilketonüri, doğuştan hipotroidi, biyotinidaz ve kistik fibrozis gibi birçok hastalığa bakılır. Bazı anne ve babalar bebeklerinden kan alımına izin vermemektedir.

Bu hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesini geciktirmektedir. Testin sonucunun negatif olması her hangi bir sorun olmadığını göstermektedir. Eğer test pozitif çıkarsa, sağlık sorunları olabilir. Her işlemde yanılma payı olabileceğinden testi tekrar yaptırmanızda fayda var.

Kan alım işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Öncelikle bebeğin topuğu ılık su ile nemlendirilmiş bir bez ile ısıtılır. Bölge steril bir bezle temizlenip, gazlı bez ile kurulanır. Topuğun standartlar göre belirlenmiş noktasından iğneyle delik açılır. Çıkan ilk damla temizlenir. Ardından üzerinde halkalar olan filtre kağıt topuğa bastırılır ve her halkanın dolması sağlanır.

Bu süreçte aynı yere bir kaç kere iğne sokulabilir çünkü; kağıt üzerindeki halkaların hepsinin tam olarak dolması gerekmektedir. Tam dolmayan halkalar kontrol edilemez. Filtre kağıdının üzerindeki kan örnekleri temiz, kuru bir ortamda kurutulur ve testlerin yapılması için laboratuvara gönderilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !