Vajina Mantarına Ne İyi Gelir? - Sosyal İçerik Platformu
Ailenizden Gizli Ne Yaptınız

Sıradaki içerik:

Ailenizden Gizli Ne Yaptınız

e
sv

Vajina Mantarına Ne İyi Gelir?

81 okunma — 14 Şubat 2021 12:10

Vajina Mantarına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Vajina mantarına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca vajina mantarına ne iyi gelir evde, vajina mantarına ne iyi gelir. Doğal ve vajina mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Ne iyi gelir Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve vajina mantarı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır.

Genelde mantar sorunu olan kişiler vajina mantarına kesin çözüm ve vajina mantarı tedavisi gibi aramalarla doğal mantar tedavisi yolları aramaktadır. Ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.

Ne İyi Gelir?

Ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Vajina mantarına ne iyi gelir evde , ne iyi gelir doğal ve ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.
Vajina mantarı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

Vajina mantarı evde tedavi yöntemleri.
Vajina mantarı doğal tedavi yöntemleri.
Vajina mantarı bitkisel tedavi yöntemleri.
Vajina mantarı tıbbi tedavi yöntemleri.
Vajina mantarı kremleri.
Vajina mantarı ilaçları.
Vajina mantarı nasıl geçer.

Vajina mantarı pek çok sebepten dolayı oluşabilecek bir hastalıktır. Vajina mantarı rahatsızlığınız varsa hemen bir doktora başvurarak destek almanız gerekmektedir.

Vajina mantarı için uygulanabilecek tedavi yöntemleri, mantar enfeksiyonun karmaşık olmamasına ya da olmasına bağlı olmuş olarak değişmektedir.

Bu duruma doktor mantara bakarak karar vereceğinden dolayı doktora başvurmanız oldukça gerekli ve önemlidir.

Karmaşık Olmayan Vajina Mantarı Enfeksiyonu

Aşağıda sıralamış olduğumuz bazı tedavi yöntemleri sonrasında vajinada ki mantar enfeksiyonu temizlenmemiş.ise ya da 2 ay sonra tekrar ederse, herhangi bir doktora başvurulmasında fayda vardır.

Hafif ve orta seviyede belirtilere yol açan vajina mantarı enfeksiyonlarını tedavi etmek amacı için reçete edilebilecek bazı ilaçlar şunlardır:

Kısa Süreli Antifungal Tedavi

Vajina mantarını kısa bir süre içerisin de tedavi etmeyi sağlayan temel tedavi yöntemi antifungal ilaçlar kullanmak olarak bilinmektedir.

Bu ilaçlar yalnızca vajina mantarı için değil.Aynı zamanda el ve ayak tırnaklarında meydana gelen mantarların tedavisinde de kullanılabilmkektedir.

Antifungal ilaçları krem, merhem, tablet ve fitil olarak temin etmek mümkündür. Bu tür ilaçlar genellikle, üç ya da yedi günlük bir süre zarfı boyunca uygulanmaktadır. Sonucunda da enfeksiyon mantarın olduğu bölgeden tam anlamıyla temizlenmektedir.

Sıklıkla kullanılmış olan bazı antifungal ilaçlar arasında ise butokonazol, klotrimazol, mikonazol ve terkonazol bulunmaktadır.

Bazıları doktor tarafından reçete edilmektedir, bazıları ise reçetesiz kullanılabilmektedir. Bunu öğrenebilmek için bir doktor ile iletişime geçmekte fayda vardır.

Cilde uygulandığında hafif bir yanma ya da tahriş meydana gelebilmektedir.
Hormonal değişiklikler nedeniyle tetikleniyorsa, alternatif bir doğum kontrol formu kullanmanız gerekebilmektedir.

Tek Doz Antifungal Tedavi

Bazı istisnai durumlarda, doktor tarafından tek doz ilaçlar da reçete edilebilmektedir. Ağız yoluy ile yani oral yolla alınmakta olan ve antifungal ilaç olan. flukonazol, şiddetli vajina mantarı enfeksiyonu belirtilerini kontrol altında tutabilmek için üç gün arayla iki doz verilmektedir.

Karmaşık Vajina Mantarı Enfeksiyonu

Çok daha karmaşık bir yapıda olan vajina mantarı enfeksiyonunu tedavi etmek için uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri şöyle sıralanmaktadır:

Uzun Süreli Tedavi

Uzun süreli vajina mantarı tedavisi için azol grup antifungal ilaçlar doktorlar tarafından mantarın durumuna göre reçete edilebilmektedir.

7 ile 14 gün boyunca kullanılmakta olan bu ilaçlar, etkili bir biçimde mantar enfeksiyonunu temizleyebilmektedir. Bu ilaçların aynı zamanda krem, merhem, tablet ve fitil formlarında bulunmaktadır.

Multidoz İlaç Tedavisi

Ağız yolu ile yani oral yol ile alınacak. bir şekilde iki ya da üç doz flukonazol antifungal ilaç doktorlar tarafından reçete edebilmektedir. Bu, hamile kadınlar için önerilmeyen bir tedavi yöntemidir.

Eğer gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ya da gebeyseniz bu durumu doktorunuza belirtmek zorundasınız. Aksi takdirde olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bakım Tedavisi

Sürekli tekrarlanmakta olan vajina mantarı enfeksiyonu durumunda, vajina bölgesinde ki mantarın normale göre aşırı büyümesini engellemek. Gelecekte oluşmasını önlemek amacı için rutin ilaç tedavisi reçete edilebilmektedir.

Bakım tedavisi olmuş olarak adlandırılan bu süreç, mantar enfeksiyonu temizlendikten bir düre sonra başlamaktadır.

Sonrasında uygulanmakta olan tedavi yöntemi. 6 ay boyunca ve aynı zamanda haftada bir kez ağız yolu ile (oral) flukonazol almayı içerebilmektedir.

Bazen bu gibi oral tedavi yöntemlerinin yerine haftada bir kez kullanılmakta olan vajinal fitil olarak klotrimazol da doktor tarafından reçete edebilmektedir.

Not:

Vajina mantarı cinsel yolla yayılabilmektedir. Bu nedenle, partnerinizin de tedavi edilmesi gerekebilmektedir. Çoğu zaman buna ihtiyaç duyulmasa da, mantar enfeksiyonlarınız. sürekli tekrarlıyorsa, doktorunuz partneriniz de genital mantar enfeksiyonu (balanitit) belirtilerini tedavi etmek için ya da cinsel ilişki sırasında. prezervatif kullanılabilmesi için eşinizi tedavi etmeyi önerebilmektedir.

Vajina Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir

Vajina mantarı tanısı ve tedavisi için jinekoloji (kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı) bölümüne başvurulabilmektedir.

Evde Tedavi Yöntemleri?

Vajina mantarına ne iyi gelir evde , vajina mantarına ne iyi gelir doğal ve vajina mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda vajina mantarına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

Yoğurt

Yoğurt kalsiyum bakımından oldukça zengin ve pek çok açıdan faydalı olan bir besindir. Yoğurt gibi probiyotik ürünler vajinal enfeksiyonların tedavisinde oldukça faydalıdır.

Yoğurt, vajina bulunmuş olan sağlıklı mikroorganizmaları dengede tutmak için gerekli olan yararlı bakterileri temin etmektedir. Yoğurdu yiyebilir ya da kaşıntıyı ve tahrişi hafifletmek amacı için cilde yüzeysel olarak bir miktar uygulayabilirsiniz.

C vitamini

C vitamini suda çözünen ve enerji verici olan bir vitamin türüdür. Aynı zamanda C vitaminin cilde pek çok faydası bulunduğu bilinmektedir.

Bunun ile birlikte, güçlü bir antimikrobiyaldir. Bu sebeple de, Candida gibi mantar enfeksiyonları ile mücadele etmek amacı için kullanılabilmektedir. Vajina mantarını tedavi etmek için turunçgiller, meyveler ve yeşil yapraklı sebzelerden de bol miktarda tüketebilirsiniz.

Borik asit

Borik asit bir antiseptiktir bu sebep ile, temizleyici olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, oldukça güçlü bir asittir. Vajina mantarını tedavi etmek için borik asit fitilleri kullanılabilmektedir.

Fakat borik asit kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir. Eğer doktor tavsiye etmiyorsa kesinlikle kullanılmamalıdır çünkü zehirli bir maddedir ve istenmeyen yan etkilere sebep olabilmektedir.

Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit de antiseptik bir maddedir ve mantarları öldürebilmektedir. Bu sebeple, vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmek amacı için kullanılabilmektedir. Nasıl kullanılacağınız hakkında bir uzmandan bilgi alabilirsiniz.

Aşırı kullanımından kaçınılmasında fayda vardır çünkü cilde zarar verebilmektedir. Aynı zamanda derişik hidrojen peroksiti doğrudan kullanmak oldukça tehlikelidir çünkü kuvvetli bir asittir ve cildi tahriş ederek ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

Doğal Tedavi Yöntemleri?

Vajina mantarına ne iyi gelir evde , ne iyi gelir doğal ve ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda vajina mantarına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

Bazı yöntemler ve önlemlerle vajina mantarı enfeksiyonu belirtilerini hafifletmek ve mantarın oluşmasını engellemek mümkün olabilmektedir.

Genital bölgenin temizliğine dikkat edin.
Vajina bölgesini temiz ve kuru tutun.
Hava alan ve pamuklu kumaşlardan yapılan çamaşırları tercih edin.
Kokulu spreyleri ve duş jellerini vajinal bölgeye uygulamaktan kaçının.
Vajina bölgesine dezenfektan ürünler uygulamayın.
Mümkünse bazı ilaçların aşırı kullanımından kaçının.
Uyku düzenine dikkat edin, dengeli beslenin ve düzenli egzersiz yapın.


Yukarıda sıralanmış olan tedbirleri almanıza rağmen, bir yıl içerisinde dört kez ya da çok daha fazla mantar enfeksiyonu geçiyorsanız. mantar enfeksiyonu kronik bir hale gelmiş olabilmektedir. Bu durumda, mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Tedavi Yöntemleri?

Vajina mantarına ne iyi gelir evde , vajina mantarına ne iyi gelir doğal ve vajina mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda vajina mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

Sarımsak

Mantarı tedavi etmek amacı için bitkisel yöntemlere başvurulduğunda, sarımsak akla ilk sıralarda gelmektedir.

Güçlü bir antibakteriyel ve antifungal olmuş olan sarımsak. Hem uygun tariflerle macun haline getirildikten sonra etkilenen bölgeye uygulanabilmekte hem de yenilebilmektedir. Sarımsak kullanarak vajinal mantarlardan kurtulmak mümkündür.

Çay ağacı yağı

Oldukça güçlü bir yağ olan çay ağacı yağı, hem antibakteriyel hem de antifungaldir. Bu sebep ile, mantar enfeksiyonuyla mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir.

Bununla birlikte, çok güçlü bir yağ olmuş oluğu için uygulamadan önce mutlaka başka bir yağ ya da taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Kesinlikle ağız yolu ile yani oral yolla alınmamalıdır.

Hindistancevizi yağı

Organik hindistancevizi yağı Candida Albicans mantarlarından kurtulmak amacı için kullanılabilecek bir diğer bitkisel tedavi yöntemidir.

Hindistancevizi yağının antifungal özellikleri vajinayı mantar enfeksiyonundan korumaktadır. Vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için doğrudan enfekte bölgeye uygulayabilirsiniz.

Herhangi bir yan etki gördüğünüz takdirde kullanmayı bırakmalısınız.

Kekik yağı

Kekik esans yağı timol ve karvakrol isimli oldukça güçlü maddeler içermektedir. Bu neden ile, vajinal mantar enfeksiyonu tedavi etmek için faydalı olabilmektedir.

Mantar enfeksiyonunu tedavi etmeye yardımcı olmuş olması için başka bir taşıyıcı yağ ile seyreltilerek kullanılmaktadır.

Kesinlikle doğrudan vajina bölgesine uygulanmamalıdır. Doğrudan uygulandığı zaman tahriş edebilir ya da mantarı ve enfeksiyonları arttırarak çok daha ciddi sorunlara sebep olabilirsiniz.

Elma sirkesi

Elma sirkesi mantar enfeksiyonlarıyla mücadele etmek için birebirdir. Bu sebep ile, vajina mantarı için faydalı sayılabbilecek bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alması hiçte şaşırtıcı değildir. Sirkede bulunmuş olan bileşikler vajinada bulunmakta olan tüm patojenik mikrobiyal türleri vajinadan atmayı sağlamaktadır.

Kızılcık

Kızılcık, antifungal ve antibakteriyel bir meyvedir. Bu sebep ile, hem mantarı tedavi etmek hem de oluşmasını önlemek için düzenli olarak kızılcık suyu içebilirsiniz.

Sadece mantarla mücadele etmekle kalmamakta, aynı zamanda idrar ve mesane yolu enfeksiyonlarını da tedavi edebilmektedir.

Yeşil çay

Yeşil çay, vücudun bağışıklık sistemini hızlandırmakta ve mantar enfeksiyonuna karşı direnç göstererek savaşmaktadır.

Yeşil çay içerek mantarın vücuttan hızlı bir biçimde temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, etkilenen bölgeye yeşil çay uygulayabilir böylece de, iltihabı azaltarak cildi rahatlatabilirsiniz. Aloe vera: Aloe vera doğal bir serinletici olarak kullanılabilmektedir.

Mantardan etkilenen bölgeye uygulanmış olduğu takdirde, tahrişi ve inflamasyonu azaltabilmektedir. Ayrıca, güçlü bir antiseptik olmuş olduğu için mantarlar ve bakterilerle de mücadele edebilmektedir.

Sonuç

Vajina mantarına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca vajina mantarına ne iyi gelir evde, vajina mantarına ne iyi gelir. Doğal ve vajina mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.

Vajina mantarına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli