Bebeklere Ne Zaman Su Verilir - Sosyal İçerik Platformu
Avea Kim Aramış Nasıl Öğrenirim

Sıradaki içerik:

Avea Kim Aramış Nasıl Öğrenirim

e
sv

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir

74 okunma — 05 Haziran 2019 13:54

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir;Yeni çocuk sahibi olmuş bayanların merak edip araştırdığı konulardan biri de çocuk kaç aylıkken su verileceği konusudur. İşte bu konuda bayanları tatmin edecek bilinmesi gereken tüm detaylar…

Bebeklere Ne Zaman Su Verilmelidir?

Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. Anne sütü ile bebek tüm besini
Bebeğe 6 aydan önce su verilir ise, susama hissi azalacağından mama ve anne sütünü daha az tüketir.

Bunun sonucunda gerekli enerji alımı olmaması nedeni ile bebekte büyüme geriliği meydana gelir ve bebek yaşıtlarına göre bedenen küçük kalır.

Bebeğin sıvı ihtiyacının karşılanacağı en iyi zaman ek gıdaya başlama zamanıdır. Çünkü, tüketilen besinler katılaştıkça bebeğin sıvı alma ihtiyacı artacaktır. Sıvı ihtiyacını sağlıklı olarak karşılamanın en iyi yolu da sudur. Su bebeğin yediği besinlerin sindirimi, emilimi hücrelere taşınması sırasında çok büyük önem taşımaktadır.

Bebeklere Verilecek Su Nasıl Olmalıdır?

Bebeğin sağlıklı beslenebilmesi için su çok önemlidir. Suyun içerdiği elektrolit yükü önemlidir.
Suyun her ortamda temiz ve sağlıklı olması çocuğun gelişiminde büyük katkı sağlayacaktır.

Burada bebeğe verilecek suyun kalitesine dikkat edilmelidir. Gerek görülmesi halinde zararlı bakterilerden arındırmak için su kaynatılmalı, soğuduktan sonra bebeğe verilmelidir. Bunun dışında bebekler için özel üretilmiş mineralli suların verilmesi de tavsiye edilir.

Bebeğe verilecek su güneşten uzak olmalıdır. Bebeğin grip, nezle,ateşlenme hastalıklarına yeteri kadar direnç gösterebilmesi için gerekli düzeyde su verilmelidir.

Bebeklere Hangi Miktarda Su Verilmelidir?

Bebeklerin vücut su oranları % 70 olup, bu oran erken doğan bebeklerde % 80’w kadar çıkar.
Bebeklerin su ihtiyacı yaşına, kilosuna göre değişim göstermektedir.

Yaklaşık kilo başına 100-150 ml. arasında değişmektedir. Bebeklerin yeterli düzeyde sıvı alıp almadığını öğrenmek için idrarları takip edilmelidir. Eğer bebek 5-6 kez idrarını yapıyorsa sıvı alma durumu yeterli düzeyde demektir.

Bu durum 2 yaş ve üzeri çocukların yeterli sıvı alma durumu 4-5 kere idrara çıkması ile anlaşılır. Eğer az idrar yapıyorsa bebek sıvı tüketimi gözden geçirilmelidir.

Alıştırma Bardakları Ne Kadar Fayda Sağlıyor?

Bebek katı gıdaya geçip su içmeye başladıktan sonra alıştırma bardakları çok yararlı olmaktadır. Alıştırma bardakları PP( polipropilen ) malzemeden üretilmiş olmalı ve bebeğin yaşına uygun boyutta olmalıdır.

Hem bardak hemde biberon olarak kullanılan alıştırma bardakları hava kanallar sayesinde bebeğin hava yutmasını engel olarak kolik oluşumunu engellemektedir. Ayrıca biberon kullanan bebeklerin bardağa rahat geçişini sağlar. Bu özelliklerinden dolayı alıştırma bardakları annelerin tercih sebebidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !