Bebek Ne Zaman Görür - Sosyal İçerik Platformu
Bebek Ne Zaman Oluşur

Sıradaki içerik:

Bebek Ne Zaman Oluşur

e
sv

Bebek Ne Zaman Görür

44 okunma — 14 Ağustos 2019 12:25

Bebek Ne Zaman Görür

Bebek Ne Zaman Görür. Görme, iki göz ile de ayrı ayrı cisimleri nesneleri seçme, renk boyut olarak ayırt etmesidir. Cisim silik de olsa karanlıkta ya da çok aydınlıkta da olsa onu seçebilmektir. Cismi genişlik ve darlık olarak ayırt edebilme işidir.

GÖZ GELİŞİMİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Göz gelişimi vücudumuzun diğer organ gelişimleri gibi belli bir süre içinde tamamlanan bir süreçtir. Göz aslında daha bir fetüsken bazı işlevleri yerine getirebilir. 26. haftadan sonra fetüs uygulanan ışığa tepki verebilir hale gelir. Hatta erken doğan çocukların göz yetilerinin de normal doğan çocukların göz yetilerine yakın olduğu bilinmektedir.

İLK NE ZAMAN GÖZ TEMASI KURULUR

Doğumdan sonra ilk başta ufak tefek tepkiler veren çocuk üç aydan sonra göz teması kurmaya başlar. Gözü çocuğunun gelişiminde olan anne sürekli olarak onun verdiği tepkileri ölçmeye çalışır. Görme, duyma, tatma ve hissetme duyuları hakkında fikir sahibi olmak ister. İlk göz teması kurulmaya başlandıktan sonra aile çocuğu mutlaka hastaneye götürüp gerekli testlerin yapılmasını sağlamalıdır. Bazı göz hastalıklarının teşhisi erken yaşta olursa tedavi de o kadar erken başlamaktadır. Doktor gerekli duyulan gözlük gibi aparat ve ilaç tedavisiyle ileride oluşabilecek hastaları tedavi edebilmektedir. Bu yüzden görme duyusu yakından takip edilmelidir.

GÖZ AİLE TARAFINDAN NASIL DESTEKLENİR

İlk doğduğunda net göremeyen bebek zamanla daha net görüntüler elde eder. Görme yetisine destek amaçlı aile tarafından bazı fayda verici yöntemler de bulunmaktadır. Dikkat çekici oyuncaklar, renkli bebek ve arabalar, bazı ışıklı hareket eden ayıcıklar bu yöntemlerden bazılarıdır. Dikkat çeken bu oyuncakları takip eden çocuk bu yolla daha çabuk gelişme gösterecektir.

GÖRME YETİSİNİN İLERLEYİŞİ

3 yaşına ulaşan bireyin görme yetisi yetişkin bir bireyle yaklaşık olarak aynı hale gelmektedir. Hareketleri de artan birey daha hızlı hareket ettikçe daha da net görür. Hareket etmekle görme arasında kuvvetli bir bağ vardır. Hareket sıkıntısı olan bir bireyin görme sıkıntısı da olup görüş alanı sınırlanır.

GÖRME NE ZAMAN TAMAMLANIR?

Çocuğun görme yetisi 7 ile 9 yaş arasında tamamen bir yetişkin ile aynı olur. Gelişim tamamlanır. Bu gelişimin tamamlanma süreci ile birey yaşama ayak uydurabilir hale gelir. Görmenin tamam olması ile kişi sosyal, psikolojik, fizyolojik, psikomotor ve duygusal gelişiminde daha rahat olur. Üretme kabiliyeti gelişir. Yaratıcılık özelliğine de katkı sağlar. Görme yetisi daha iyi olan bir birey yetisi az olan bir bireye göre hayatı daha kolay olur.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli