Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunma
Kırılan Tırnaklar Ne Kadar Sürede Uzar?

Sıradaki içerik:

Kırılan Tırnaklar Ne Kadar Sürede Uzar?

e
sv

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunma

56 okunma — 16 Kasım 2017 22:30

    Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunma

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunma.Günümüzde bilgisayarlar ile birlikte birçok teknolojik cihaz artık hayatın değişmez bir parçası haline gelmiştir.

Özellikle bilgisayar çağı diye adlandırılan 21. yüzyılın gereklilikleri arasında bilgisayarı doğru ve meslek dalına uygun bir şekilde kullanımı en önemli kriterlerden. Gerek çalışma hayatı olsun gerek ise sosyal yaşantı olsun bilgisayarın bu kadar vazgeçilmez olduğu bu zamanlarda onu doğru ve güvenli bir şekilde kullanmak için alınan eğitimlerin, yapılan uygulamaların yeterli kalınıp kalınmadığı konusu artık tartışılmaya başlanmıştır.

Yazılımın Bilgisayar İçin Önemi Nedir?

Eğer yazılım (bilişim dünyasında daha çok software olarak bilinmekte) olmasaydı bilgisayarlar veya bilgisayar destekli teknolojik ürünler. Sadece bir görüntüden ibaret olurdu, yakıtı olmayan bir otomobilin işlevi ile örneklendirilebilir.

Kötü Amaçlı Yazılımlar Bilgisayara Nasıl Ulaşır?

Günümüzde en yaygın olanı ne yazık ki kullanıcı kaynaklı sonuçlardır. İnternet dünyasının kullanımı özellikle milenyum yılı olarak da adlandırılan.

2000 yılından sonra oldukça yaygınlaşarak birçok kullanıcıya erişim sağladı. Bunun en önemli sebepleri arasında hiç kuşku yok ki çalışma hayatındaki kolaylıklar ilk sırayı aldı. Gelişen internet dünyası birçok yenilikler getirdiği gibi onları bireysel. Çıkarları veya haksız ticaret uğruna kullanmak isteyenleri de beraberinde gün yüzüne çıkardı. Bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı, ihtiyacı olan bir yazılımı bilgisayarına indirmek ve kurmak. İstediğinde kötü amaçlı yazılımların ve onları kodlayan kimselerin hedefi haline gelmekte. Yine kötü amaçlı yazılım yazanlar bilişim dünyasında ‘sniffer’ olarak bilinen algılayıcı kodlarla yazdıkları virüsleri. İnternette kolaylıkla erişilebilecek yazılımlara yükleyerek birçok kullanıcının bunlara erişmesini sağladılar.

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak İçin Yapılması Gereken Temel Şeyler Nelerdir?

Öncelikle birçok internet ve bilgisayar kullanıcıları tarafından güvenoyu almış download (indirme) siteleri tercih edilmelidir. İndirilen bir yazılım mutlaka bilgisayarınızda yüklü olan bir anti virüs tarama programıyla taratılmalı ve kötü amaçlı yazılımların olduğunu işaret eden uyarı alındığında bilgisayardan kalıcı olarak silinmeli.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli