Bebek Ne Zaman Tuzlanır - Sosyal İçerik Platformu
Neden Bebekler Doğarken Ağlar

Sıradaki içerik:

Neden Bebekler Doğarken Ağlar

e
sv

Bebek Ne Zaman Tuzlanır

58 okunma — 14 Ağustos 2019 11:58

Bebek Ne Zaman Tuzlanır

Bebek ne zaman tuzlanır.Geçmişten günümüze kadar uzanan bir ritüel olan tuzlama işlemi; yenidoğanın pişik olmaması, ter kokmaması ve diğer bir inanışa göre de şans ve uğur getirdiğine inanıldığı için yapılmaktadır. Ülkemizde bölgelere göre değişik yollarla tuzlama işlemi gerçekleştirilmektedir.

1. YOL
Yıkama işleminin yapılacağı küvet ılık suyla doldurulur ve içerisine 1 çay kaşığı tuz atılıp karıştırılır. Hazırlanan tuzlu su ile, koltuk altları, poposu, göbeği, bacaklarının iç kısmı, kasıkları ovulur. Tuzlu sudan bir miktar da ağzına sürülür. Kalan tuzlu su ile tüm vücut ıslanır ardından normal ılık su ile durulama işlemi yapılır.

2. YOL
Tuz, suda eritilmeden direkt sürülür. Ilık suyla durulama işlemi yapılarak tuzdan arındırılır.

3. YOL
Bebek ılık suyla yıkandıktan sonra temiz bir zemine yatırılır. Tuzlu su ile ıslatılmış tülbente sarılarak 5-10 dakika beklenir. Ilık suyla yıkanarak tuzdan arındırılır. Cildin yumuşaması için durulama işlemi sırasında sudan önce süt kullanılabilir.
Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi iri taneli tuzların kullanımı sonrasında cildin tahriş olması.

Tuzlama İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Tuzlama işlemi bölgelere göre; doğumdan hemen sonra ki günlerde, göbek bağı düştükten sonra veya 40. günün sonunda kırklama işlemi sırasında yapılmaktadır.
Yeni anne olmuş bir bireyin bu tarz ciddi işlemleri çevreden duyduğu bilgiler ile değil doktor onayından sonra yapması uygundur. Doğumdan sonra ki ilk aylarda ölümlere sık rastlanmaktadır.

Gösterilmesi gereken hassasiyet normal bir çocuğunkinden çok daha fazla olmalıdır. Tuzlama işlemi doğru yapılmadığı zaman çok kötü sonuçlar doğurabilir. Yenidoğanın tuzlama işlemi sonrası vücutta sıvı kaybı ve beyin kanaması geçirdiği, ardından ölüm gerçekleştiği örneklerle mevcut.

Bu nedenle aile büyüklerinden gelen bu tarz istekleri çok iyi araştırıp doktor danışmanlığı sonrasında yapılması gerekmektedir. Bazı soğuk bölgelerde çocuk doğar doğmaz toprak ile sarılıyor, bu da tetanos olmasına neden oluyor. Bu tarz yanlış bilgilerle yapılan işlemler sonrasında minik bedenlere iyilik yapmak isterken aksine telafisi olmayan hatalara yol açılıyor.

Tuzlama işlemi yapılacaksa bile vücuda sürüldükten sonra vakit kaybetmeden hemen durulama işlemi yapılmalıdır. Aksi halde vücuttaki tuz oranı artacak ve sıvı kaybına yol açacaktır. Yenidoğanın ihtiyacı olan şeyler; uyumak, emmek, ebeveynleri tarafından bol bol kucaklanmak, altının değişmesi gibi temel ihtiyaçlar. Bunların dışındaki her şeyi iyi araştırıp uygulamak gerekir. Normal bir insandan farklı iç yapıları ve narin vücutları vardır. Her yapılan işlem gözle görülemeyen sonuçlara sebep olabilir, dikkatli olunmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli