Kreş Mi, Bakıcı Mı? - Sosyal İçerik Platformu
Başarılı Türk Basketbolcuları

Sıradaki içerik:

Başarılı Türk Basketbolcuları

e
sv

Kreş Mi, Bakıcı Mı?

74 okunma — 30 Aralık 2017 08:58

Kreş Mi, Bakıcı Mı?

Kreş Mi, Bakıcı Mı?Yeni bebeği olmuş çalışan anneler için en büyük problem işe dönüş sırasında çocuk bakımı için doğru tercihi yapabilmektir.

Bebeğinden ayrılmak yeterince omuzlarında ağırlık yaparken bir yandan da bebeğin bakımı ve ilk eğitimleri için uygun seçeneği belirlemek çalışan anne için çok ciddi bir yük olmaktadır.

Doğduğu günden itibaren anneden ayrılmayan çocuk ilk olarak bu bağdan uzaklaşacak ve farklı bir öz bakım altına girecektir. Bu durum çocuk üzerinde olduğu kadar çalışan anne üzerinde de yoğun bir baskı yaratmaktadır.

0-3 Yaş Arası Dönem

Bebeğin ilk doğduğu andan itibaren anne ile kurduğu bağ, çalışan annenin işe başlaması sonucunda farklı bir boyut kazanmaktadır. Bu gibi durumlarda annenin ilk düşündüğü bebeğinin bakımı ve ilk eğitimleri için kreş veya bakıcı arasında tercih ikilemi yaşamasıdır.

Bu yaş döneminde çocuk, kişisel ihtiyaçlarını kendisi karşılayamadığı, istek ve gereksinimlerini doğru ve anlaşılır şekilde ifade edemediği için kreş gibi çoklu bakım ve eğitimin verildiği ortamlar uygun görülmeyebilir. Bu dönemde, birebir bakım ve eğitim daha elverişli görülmektedir. Bebeğin kendi ortamından uzaklaşmaması, uyku ve beslenme düzeninin değişmemesi ve ihtiyaçlarının birebir karşılanması anlamında 0-3 yaş grubu için bakıcı daha uygundur. Ancak, bu seçim yapılırken bakıcı olacak kişinin konuyla ilgili eğitiminin tam olması, çocuk yaklaşımında sabırlı ve bilgili olması, bebek güvenliğinin tam olarak sağlanması gibi kriterler önem arz etmektedir.

3-6 Yaş Arası Dönem

3 yaşını bitirmiş bir çocuk, artık birebir eğitimle ve bakımla yetinmez ve sosyalleşme ihtiyacı duyar. Bu dönemde çocuk için en sağlıklı ortam konusunda uzmanlaşmış bir kreş olacaktır. Çocuk, öz bakımını kreşte tamamlarken aynı zamanda okul öncesi eğitiminin de ilk adımlarını atar ve çoklu ortamda yaşamanın vermiş olduğu avantajı kullanarak sosyalleşme sağlamış olur.

Çocuğun yaş dönemi göz önüne alınarak ailelerin kişisel tercihlerine de bağlı kalınmak suretiyle bakıcı veya kreş tercihleri yapılmalıdır. Burada önemli olan çocuğun sadece güvenli bir şekilde bakımının yapılması, yemek yemesi ve yalnız kalmaması değildir. Önemli olan, çocuğun kişisel bakımın yapılmasının yanı sıra arkadaş ortamında bulunması, okul öncesi eğitiminin tamamlanması, paylaşmayı öğrenmesi ve sosyalleşmesi olmalıdır.

Bebeklik döneminde ise çocuğun kişisel bakımı ve birebir ihtiyaçları daha ön planda olduğu için konusunda uzman bir bakıcıya emanet edilmesi ve takip edilmesi durumunda bebeğin kişisel gelişimi ve kreşe hazırlık döneminin başarıyla atlatılması anlamında avantaj sağlayacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli