Alt Islatma Sorunları - Sosyal İçerik Platformu
Volkanik Faaliyetler Ve Biyolojik Yaşam

Sıradaki içerik:

Volkanik Faaliyetler Ve Biyolojik Yaşam

e
sv

Alt Islatma Sorunları

52 okunma — 19 Aralık 2017 00:04

Alt Islatma Sorunları

Alt Islatma Sorunları Enüresiz olarak bilinen alt ıslatma sorunları çocukların gece ya da gündüz, istemsiz bir şekilde idrarlarını kaçırmasıdır.

Beş yaşını geçen bir çocuğun doğumsal ya da sonradan kazanılmış merkezi sinir sistemiyle ilgili bir sorunu yoksa ve üç aydan daha fazla haftada en az iki kere olacak şekilde idrar kaçırma problemi varsa enüresizin varlığından bahsedilebilir. Genel kültür düzeyinde birçok sebebi bilinen enürezisin farklı sebepleri uzmanların araştırmalarına konu olmuştur.

Yapılan araştırmalar alt ıslatma probleminin iki şekilde gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Çocuğun sadece uykuda idrar kaçırma durumu söz konusuysa buna monosemptomatik idrar problemi denir. Eğer idrar kaçırmanın yanında sıkışma, damlatma çok sık ya da çok seyrek idrar yapma durumları varsa bu problem polisemptomik olarak adlandırılır.

Alt Islatma Sorununun Nedenleri

Öncelikle alt ıslatma sorunun psikolojik kaynaklı mı yoksa fizyolojik kaynaklı mı olduğu tespit edilmelidir. Diyabet, böbrek ve mesane hastalıkları ve bu bölgelerde bulunan parazitlerin neden olduğu alt ıslatma problemi fizyolojikken çocuklarda erken tuvalet eğitimi, ailenin baskıcı tutumu, çeşitli fobiler, aile problemlerinin sebep olduğu alt ıslatma sorunları psikolojik kaynaklıdır. Genetik nedenlere bağlı olarak gelişen alt ıslatma probleminde ebeveynlerin birinde ya da ikisinde enürezis olması durumda çocukta görülme olasılığı da artar.

Tüm bunların dışında merkezi sinir sisteminin gelişiminin gecikmesi halinde bu durum enürezisi tetikler. Hem ebeveyn hem de çocuk için oldukça zor olan bu dönemde problemin kaynağı saptanmalı ona göre tedavisi yapılmalıdır.

Yetişkinlerde Alt Islatma Problemi

Çocuklarda görülmesi normal olan enürezis yetişkinlerde görüldüğü zaman utandırıcı bir durum olmasının yanında altında tıbbi bir sorunun yattığına işaret edebilir. Yetişkinlik döneminde başlayan enürezis için doktor kontrolü önemlidir. Sinir hastalıkları, hormonal bozukluklar, prostat genişlemesi ve idrar kesesi kanseri enürezise sebep olabileceği gibi alkol ve kahve tüketiminin çok olması, kullanılan ilaçlar da bu durumu tetikler.

Alt Islatma Sorunun Tedavisi

Çocuklarda alt ıslatma sorununun tedavisinde ebeveynlerin ve birlikte çalışılan uzman kişilerin tedaviye yaklaşımı önemlidir. Çocuğa karşı sabırlı ve hoşgörülü bir şekilde yaklaşılmalıdır. Tedavi sürecine çocuğun etkin bir şekilde katılımı için gerek duyulursa psikolojik yardım alınmalıdır.

Çocuğun sıvı alımının takip edilmesi, yatmadan önce tuvalete çıkarılması ve çocuğun o sabah nasıl uyandığını rahatça ifade etmesine olanak sağlanılması tedavi sürecinin önemli basamaklarıdır. Altını ıslatmadan kuru olarak kalkan çocuğu ödüllendirmek ve onu motive etmek bu basamakları atlatmada önemli rol oynayacaktır.

Yetişkinlerde görülen alt ıslatma probleminde ise doktor görüşmesi yapılarak altında yatan bir sağlık sorununun olup olmadığı öğrenilmelidir. Belirlenen sağlık sorununa göre tıbbi uzman bir tedavi yolu çizecektir. Psikolojik temelli alt ıslatma sorununun çözülmesinde de uzman kişilerden bu çerçevede yardım almak, kendi kendine kontrol sağlamak ve bu sorunun ne sıklıkta meydana geldiğini takip etmek fayda sağlayacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli