Neden Bebeklere Su Verilmez? - Sosyal İçerik Platformu
Bebeklere Neden Günlük Yoğurt Verilmeli

Sıradaki içerik:

Bebeklere Neden Günlük Yoğurt Verilmeli

e
sv

Neden Bebeklere Su Verilmez?

79 okunma — 14 Ağustos 2019 11:00

Neden Bebeklere Su Verilmez?

Neden bebeklere su verilmez bebeklerin doğduğu andan itibaren alacakları besinler oldukça önemlidir. 9 ay boyunca anne karnında besinler sayesinde büyüyüp gelişen bebekler için doğduğu günden itibaren alacakları besinler ve anne sütü çok önemlidir. Bebekler doğduğu andan itibaren ilk ilk aylarda sadece anne sütüyle beslenmelidir. Bu süreçte de bebeklere su verilmemesi gerekiyor.

Bebeklere Hangi Aydan İtibaren Su İçirilir?

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeleri gerekiyor. Çünkü ilk 6 aylık süreçte anne sütü içerisinde su dahil ihtiyacı olan tüm besinler karşılanır. 6 aydan sonra anne sütüyle beraber ek besin kullanımına başlandıktan sonra su içirebilirsiniz.

İlk aylardan itibaren su içirilen bebeklerin açlık hissinin olmadığı görülüyor. Bunun sebebi suyun bebeğin midesinde yer kalmasından kaynaklanıyor. Zamanla daha az süt tüketmeye başlayabilirler. Bu da bebeğin ihtiyacı olan besinlerden yoksun kalabileceği anlamına geliyor.

Bebeğim veya Hasta Oldu Su Vermem Gerekiyor Mu?

Ancak doktor tavsiyesi ile bebeğinize 6 aydan önce su vermenizi öneririz. İstisna durumlarda bebeklerin su tüketme gerekebilir. Çünkü ishal gibi durumlar yetişkin bireyler susuz kaldığında dehidrasyon görülebilir.

Bebeklerde bu tarzda hastalıklar çok daha ciddi durumlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurunuz.

Bebeğime 6 Aydan Önce Su vermek Nasıl Riskler Oluşturur?

Eğer bebeğinize doktor tavsiyesi olmadan su tükettirirseniz bebeğiniz su zehirlenmesi yaşayabilir. Çok narin olan bebek bünyesi buna bağlı olarak nöbet veya komaya kadar ciddi durumlara yol açmasını sağlayabilir.
6 aylık süreçten sonra da bebeğinize su verirken bu durumu aşırıya kaçırmamanız gerekiyor. Vereceğiniz su miktarı ortalama bir yudum olmalı. Çünkü bebekler bir yaşına kadar su olmadan yaşayabilirler.

Anne Sütü Neden Bu Kadar Faydalıdır?

Anne sütünün içerisinde protein, vitamin, karbonhidrat, mineral gibi zengin besin maddeleri yer alıyor. Bu da birçok yemekten alabileceğimiz besinlerden bile daha fazla. Çocuklar bir yaşına kadar çok hızlı büyüme gelişim gösterirler.

Bu da yetişkin bireylerden bile daha fazla bu besinlere ihtiyacı olduğunu gösterir. Eğer su içirirseniz bebeğiniz yeterli gelişimi gösteremeyebilir. Anne sütünde ihtiyacı olarak tüm besinler yer alıyor.

Ek Gıdaya ve Hastalık Dönemlerinde Su Ne Kadar Verilmeli?

Eğer ek gıdaya geçiş yaptıysanız ve meyve sebze gibi gıdalar tüketiyorsa bebeğinize mamadan sonra bir kaşık kadar su içirebilirsiniz. Bu da günde 45 cc civarı demektir. Miktarın doğru olup olmadığını bebeğinizin kabızlık durumundan anlayabilirsiniz. Eğer herhangi bir sorun görünmüyorsa verdiğiniz su miktarı yeterli anlamına geliyor.

Hastalık dönemlerinde ise ateşlenen bebekler çok fazla su tüketirler. Bu yüzden muhakkak suya ihtiyaçları olacaktır. Çocuğunuzun idrarından takip edecek verdiğiniz su miktarını değiştirebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !