Kızınızı Ergenliğe Hazırlayın - Sosyal İçerik Platformu
Hippo Pizza Şefi

Sıradaki içerik:

Hippo Pizza Şefi

e
sv

Kızınızı Ergenliğe Hazırlayın

59 okunma — 09 Ocak 2020 21:27

Kızınızı Ergenliğe Hazırlayın

Kızınızı ergenliğe hazırlayın.Kızınızın kendine güvenerek, güçlü bir şekilde ergenliğe girmesi için ergenlik döneminde onu bekleyen değişiklikler, sağlıklı ve güzel bir genç kız olmak için yapması gereken davranışlar hakkında onları ergenlik dönemi öncesi ve ergenliğin ilk aylarında bilgilendirmeli ve ergenliğe hazırlamalısınız.

Çocuğunuz vücudundaki değişikliklerle birlikte duygusal iniş çıkışlar yaşayacaktır. Biraz hırçın, asi olabilir. Bununla birlikte başına hiçbir şey gelmeyecekmiş gibi davranabilirler. “Bana bir şey olmaz” diyerek çok cesaretli davranarak tehlikeli davranışlar sergileyebilirler.

Diğer düşünceleri ise ‘herkesin onları izlediği, onlara baktığıdır.’ Bu nedenle dış görünüşlerine aşırı önem verirler. Kız çocuklar için bu daha da önem kazanır. Yapılan araştırmalar, çocukların kendilerini güzel bulmasının öz güvenlerini artırdığını ve kendini kusurlu bulmalarının öz güvenlerini düşürdüğünü ve hatta bazı psikolojik sorunlara neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle ergenlik dönemi, sağlıklı güzellik ve kişisel bakım konusunda onları bilgilendirmelisiniz.

Çocuğunuzu Adet Dönemi Hakkında Bilgilendirin

Eğer çocuk adet görme hakkında bilgilendirilmediyse ilk defa bununla karşılaştığında bir şok yaşayabilir. Bir travma yaşamaması ve korkmaması için ergenlik dönemi öncesi bu konuyu ona anlatmalısınız.

Kişisel Temizlik Konusunda Örnek Olun

Kişisel temizlik konusunda ailenin büyük rolü vardır. Kız çocukları annelerini model alır ve kişisel temizlik alışkanlığını küçükken anneyi model alarak geliştirirler. Genç kız olduğunda kişisel bakım konuları daha da önem kazanır.

Vücut, yüz, el, ayak ve tırnak temizliği ve saç bakımı güzel ve bakımlı görünmelerini sağlar. Tüm bu temizlik ve bakımı uygularken kişisel hijyen malzemelerinin doğru ve düzenli kullanılması çok önemlidir.

Genç kızlar güzellikleri uğruna sağlıksız temizlik ve bakım ürünleri kullanabilir ve sağlıksız davranışlar sergileyebilirler. Çocuğunuzu kişisel bakım ve hijyen konularında bilinçlendirmeniz sağlıklı ve mutlu yaşam için doğru alışkanlıklar kazanmalarını sağlayacaktır.

Kaynak: hurriyetaile.com Pedagog Psk. Dan. Sevil Gümüş

sosyalicerik.net Türkiye’nin İlk ve Tek Sosyal İçerik Platformu

sosyalicerik.net  15 Mart 2017’de Türkiye’nin ilk içerik tabanlı sosyal ağı olarak yayın hayatına başladı. Yeni Medya Düzeni’ni yeni çağın sosyal ağ dinamiklerini göz önünde bulundurarak formülize eden sosyalicerik.net’de kullanıcılar tüm internetin en popüler haber, fotoğraf, galeri ve videolarına tek bir noktadan ulaşıp eğlenceli testler çözerken aynı zamanda sosyalicerik.net’in içeriğine de katkıda bulunabiliyor.

Siz de sosyalicerik.net’te profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri sosyalicerik.net’e ekleyebilirsiniz. sosyalicerik.net’teki içerikleri favorilerinize ekleyip, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilirsiniz, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli