Başarılı Türk Basketbolcuları - Sosyal İçerik Platformu
En İyi Film Senaryoları Hangileridir?

Sıradaki içerik:

En İyi Film Senaryoları Hangileridir?

e
sv

Başarılı Türk Basketbolcuları

92 okunma — 28 Aralık 2017 20:03

Başarılı Türk Basketbolcuları

Başarılı Türk Basketbolcuları Dünya’da spor denince akla gelen branşlardan biri olan basketbolun ülkemizde de hatırı sayılır bir izleyici kitlesi vardır.

NBA’de Oynayarak Göğsümüzü Kabartmış 10 Türk Basketbolcu Türkiye’de ilk basketbol 1904 yılında oynandı. Federasyonu ise 1959 yılında kuruldu ve 1966-1967 sezonu ile beraber deplasmanlı basketbol ligi oynanmaya başladı. Bu ligden birçok başarılı Türk sporcu yetişti. Şimdi bunlardan bir kaçını tanıyacağız:

Erman Kunter

Erman Kunter, 8 Ekim 1956 tarihinde doğdu. Basketbola İTÜ’de başlayan Erman Kunter; Çukurova Sanayi, Yenişehir, Eczacıbaşı, Fenerbahçe ve Beşiktaş, takımlarında oynadı Fenerbahçe’de oynadığı dönemde attığı 153 sayı ile rekor kırdı. İlk yarıda attığı 81 sayıda ayrı bir rekordu. Şuanda antrenör olarak kariyerini devam ettiriyor.

Hidayet Türkoğlu

19 Mart 1979 tarihinde İstanbul’da doğan Hidayet Türkoğlu, profesyonel basketbol hayatına Efes Pilsen Spor Kulübü’nde başladı. 2000-2001 sezonunda NBA takımlarından Sacramento Kings takımına drawt edilen Hidayet Türkoğlu daha sonra Orlando Magic, Toronto Raptors, Los Angeles Clippers takımlarında oynadı

İbrahim Kutluay

İbrahim Kutluay, 7 Aralık 1973 tarihinde doğdu. Basketbola Fenerbahçe’de başlayıp bu takımın ve milli takımımızın yıldız hücum oyuncusu oldu. Daha sonra ülkemizde Ülker ile Efes Pilsen ve Yunanistan’da AEK ve Panathinaikos takımlarında oynadı. Kısa bir süreliğine NBA’de Seattle SuperSonics forması giydi. Yine Fenerbahçe’de kariyerini sona erdirdi.

Mehmet Okur

Mehmet Okur, 26 Mayıs 1979’da doğdu. Oyak Renault’da profesyonel kariyerine başlamış; daha sonrasında ise Tofaş ve Efes Pilsen kulüplerinde oynamıştır. 2002 senesinde Detroit Pistons tarafından draft edilen Mehmet Okur, Utah Jazz takımında da oynamış ve burada All-Star’a seçilmiştir.

Mirsad Türkcan

1976 yılında doğan Mirsad Türkcan, basketbola Efes Pilsen Spor Kulübü’nde başladı. Houston Rockets tarafından1998 yılında ilk turda seçilerek NBA’de oynayan ilk Türk basketbolcu oldu. Daha sonrasında New York ve Milwaukee Bucks takımlarında oynadı . Buradan Avrupa’ya dönen Mirsad Türkcan, 2005 senesinde ülkemize Ülker takımı ile dönüp, 2006-2012 yıllarında Fenerbahçe takımında oynayarak kariyerini noktalamıştır.

Bu bölümde başarılı Türk erkek basketbolcularından sizlere söz ettik.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli