Kilo Aldıran Diyet Besinleri Nelerdir? - Sosyal İçerik Platformu
Süpermarketler Ucuz Mu Pahalı Mı?

Sıradaki içerik:

Süpermarketler Ucuz Mu Pahalı Mı?

e
sv

Kilo Aldıran Diyet Besinleri Nelerdir?

69 okunma — 19 Ocak 2018 11:56

Kilo Aldıran Diyet Besinleri Nelerdir?

Kilo Aldıran Diyet Besinleri Nelerdir? Her bireyin yapısının farklı olmasıyla beraber boyu ve farklı diğer özelliklerine göre ulaşması gereken bir kilo değeri vardır. Bireyler boy ve kilo oranına göre olması gereken ideal kilodan fazla olarak kilolu ya da altında olarak zayıf olmaktadırlar.

İdeal kilonun altında olan bireyler uygun bir diyet ve kilo aldıran besinler ile hızlıca kilo almaktadırlar.Kilo artırımının hızlı ve sağlıklı olmasını sağlamak için dengeli ve vücut tipine uydun bir diyet listesi hazırlanmalıdır. Bu durumun aksine vücuda zararlı olan besinler olan kola, hamburger ve kalorisi yüksek olan yiyecekler alınmamalıdır. Dengeli ve sağlıklı kilo alımı yapılmadığı zaman bölgesel yağlanma artacak ve farklı olarak sağlık sorunları ortaya çıkacaktır.

 

Kilo Aldıran Besinler

Her besin kişinin sağlık durumuna uygun olmayabilmektedir. Bu nedenle bir hekime ya da diyetisyene başvurarak sağlıklı bir program istemek en uygun olan davranıştır.

İçeriğinde oldukça fazla kolesterol olan hayvansal yağlar, yüksek kolesterol değeri nedeniyle dikkatli tüketilmesi önerilmektedir. Örneğin 100 gram bir balık yağında ortalama 910 kalori vardır. Bitkisel yağlar da kilo aldıran yiyecekler arasında sayılmaktadır.

Zeytinyağı, kanola, fıstık ve soya yağları 100 gram da 900 kalori içermesi nedeniyle tüketimi dengeli sağlanmalıdır. Sporcuların olmazsa olmaz yiyecekleri arasında olan fıstık ezmesinin enerji ve kalori değerleri yeterince yüksektir. 100 gram fıstık ezmesi ortalama 600 kaloridir.

Bir diğer deyişle 1 kaşık fıstık ezmesi 100 kaloridir. Tahin ve bitter çikolata, kilo almak isteyen kişiler için oldukça lezzetli ve kalori değeri yüksek yiyeceklerdir. Bitter çikolatanın antioksidan etkisiyle de oldukça sağlıklıdır. Kakao değeri %50 ile %70 arasında bulunan bitter çikolatalar tercih edilmelidir. Kahvaltıların en önemli besini olan peynir de protein ve kalsiyum açısından atlanmaması gereken yiyecektir.

Sağlıklı Kilo Alımında Spor

Kişiler kilo alma ya da zayıflama diyetlerini uygularken sporu küçümseyerek atlamaktadırlar. Kilo alımında sporun atlanması vücudun dengesini bozacak ve kas alımı yerini yağ alımı gerçekleşecektir. Sağlıklı kilo alımında spor atlanmamalı ve her gün düzenli olarak en az yarım saat yürüyüş yapılmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli