Chia Tohumu Nedir Kilo Verdirir Mi - Sosyal İçerik Platformu
Mutlaka Bilmeniz Gereken 12 Harika Bilgi

Sıradaki içerik:

Mutlaka Bilmeniz Gereken 12 Harika Bilgi

e
sv

Chia Tohumu Nedir Kilo Verdirir Mi

92 okunma — 13 Ocak 2020 22:32

Chia (Çiya) Tohumu Nedir? Chia Tohumu Kilo Verdirir Mi?

Chia tohumu nedir?Chia tohumu; son zamanlarda diyetlerin vazgeçilmez bir parçası, sağlıklı beslenme ve zayıflama söz konusu olunca herkesin almayı düşündüğü bir besin haline gelmiştir. Peki chia tohumu nedir? Chia tohumu gerçekten de zayıflatır mı? Gelin hep beraber öğrenelim.

Chia (Çiya) Tohumu Nedir?

Çiya tohumu, Güney Amerika’da yetişen bir nane türü olan Salvia Hispanica’nın yani tüm dünyaca bilinen chia bitkisinin tohumudur. MÖ 3500 yıllarından beri tüketildiği bilinen chia tohumları Aztek ve Maya’lar için çok önemli bir besindi. İçerdiği yüksek protein, lif, yağ ve vitaminler ile savaşçıların günlük besin ihtiyaçlarının tamamını karşılıyordu. Uzun yolculuklar ve avlarda savaşçılar her zaman yanlarında chia tohumu taşırlardı. Zamanla tüketimi azalan Çiya tohumları tekrar günümüzde tüketilmeye başlanmıştır.

Chia (Çiya) Tohumu Kilo Verdirir Mi?

Çiya tohumu zayıflatır mı? Chia tohumu kullanıma bağlı olarak zayıflatabilir ancak kilo da aldırabilir. Nasıl mı? Çiya tohumu yüksek oranda protein, lif, yağ ve antioksidan ve vitamin içerir. Bundan dolayı chia tohumunu çok tüketmek size kilo aldırabilir.Vücut gereksiniminize uygun tüketilen chia tohumu kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Çünkü Çiya tohumu kendine özgü yapısı sayesinde sıvı gıdalarla beraber tüketilmesiyle midede şişer ve jelimsi bir yapıya dönüşür. Bu sayede uzun süre tokluk ve sindirim sağlanır. Bu sayede ihtiyacınız olan kadar besin alırken daha fazlası için tok kalırsınız. Bu da kilo vermenize yardımcı olur.

Chia (Çiya) Tohumu Faydaları Nedir?

Chia tohumu genellikle diyet amaçlı kullanılsa da aslında çok geniş bir kullanım alanı, bu kullanım alanlarına bağlı birçok faydası vardır.
Chia tohumu tüksek antioksidan içerir.

İçerdiği antioksidan vücutta bulunan serbest radikal aktivitesini durduğu, bu sayede cilt sağlığını koruduğu ve yaşlanmayı geciktirdiği kanıtlanmıştır.
Chia tohumu içerdiği yüksek lif oranı ile sindirim sağlığına oldukça faydalıdır.

Yüksek lif oranı bağırsakların düzenlenmesi ve sindirimin daha sağlıklı geçmesini sağlar.
Chia tohumu sıvı gıdalarla tüketildiğinde midede jelatin benzeri bir madde oluşturur.

Bu jel liflerden kaynaklıdır ve bağırsaklarda probiyotiklerin büyümesini destekleyen bir prebiyotiktir.
Çiya tohumunun yüksek lif içerdiğinden bahsettik.

Bunun yanında içeriğinde bulunan sağlıklı yağlar da doğal bir kan şekeri düzenleyicisi olarak görev yapar.
Çiya tohumu linoleik asit açısından oldukça zengindir.

Bu linoleik asit, yağda eriyen A,D,E,K vitaminlerini vücudun emmesine yardımcı olan bir yağ asididir.
Çiya tohumu en iyi omega-3 kaynakları olarak bilinen keten tohumu ve somondan daha fazla omega-3 içerir.

28gr chia tohumunda 5gr omega-3 bulunur.
Günde 2 yemek kaşığı chia tohumu tüketmek günlük kalsiyum ihtiyacınızın %18 ini karşılamınızı sağlar. Bu da daha sağlıklı kas ve kemikler anlamına gelir.
Çiya tohumları alfa lipoik asit (ALA) bakımından zengindir.

Yapılan araştırmalarda ALA’nın hem meme hem de servikal kanserlerde, kanser hücrelerinin büyümesini sınırlandırdığı bulunmuştur.
100gr chia tohumu 17 gr protein içerir.

Bu da onu muhteşem bir protein kaynağı yapar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !