İlk Kadın Doktor Kimdir? - Sosyal İçerik Platformu
Voleybolun Kuralları Nedir?

Sıradaki içerik:

Voleybolun Kuralları Nedir?

e
sv

İlk Kadın Doktor Kimdir?

80 okunma — 05 Ocak 2018 11:47

İlk Kadın Doktor Kimdir?

İlk Kadın Doktor Kimdir?Elizabeth Blackwell 3 Şubat 1821’de İngiltere’de Bristol yakınlarında doğmuştur. Blackwell’in akrabaları arasında da ünlü kadın hakları aktivistleri de vardır.Kadın hakları aktivisti Lucy Stone, kız kardeşini tıpta takip eden Emily Blackwell, ana akım Protestan bir mezhepteki ilk görevli kadın bakandır.

İlk Kadın Doktor Kimdir? 1832 yılında Elizabeth Blackwell ailesi ile Ohio’ya yerleşti. 1838’de Samuel Blackwell, ulusal bir mali kriz sırasında aileye bir para cezası bırakarak öldü. Elizabeth, annesi ve iki büyük kız kardeşi ağırlıklı olarak Amerika’da öğretmenlik yaparak hayatlarını sürdürdüler. 20’li yaşlarının ortasında, Blackwell’in bir terminal hastalığa yakalanan bir arkadaşı vardı; erkek doktorlara giderken utanmıştı.

Arkadaşının sözlerinden şiddetle etkilenen Blackwell tıpta kariyer yapmayı seçti. Ancak doktor olmanın yolu kolay değildi, ilk başta lisanssız hekim oldu.

Blackwell’in Okula Kabul Edilmesi

Öğretim sırasında Blackwell, kendisine danışmanlık yapan iki güneyli doktor ailesi ile birlikte 1847’de Philadelphia’ya döndü. Başvurduğu her yerde reddedildi, sonuçta New York kırsalındaki Cenevre Koleji’ne kabul edildi, ancak kabul mektubu pratikte bir şaka olarak tasarlandı.

Blackwell üniversitede ayrımcılık ve engellerle karşı karşıya kaldı: profesörler onu derslerde ayrı ayrı oturturmaya zorladı ve sıklıkla onu laboratuvarlardan dışladı,yerel kasaba halkı onu toplumsal cinsiyet rolüne meydan okumaktan “kötü” kadın olarak seçti.

Ancak, bilgisiz erkek öğrencilerin varlığında çok çalışkan, genel kültür seviyesi yüksek ve olgun bir kişilik olduğu anlaşılmıştı. Blackwell sayısız zorluğa rağmen firmalarının birçoğunun saygınlığını kazanarak sonunda tifüs ateşi üzerine doktora tezini yazdı. Sınıfta ilk sırada yer alan Blackwell, 1849’da mezun oldu ve çağdaş tıp doktoru seçilen ilk kadın oldu Londra ve Paris’teki hastanelerde eğitimine devam etti.

Blackwell ve Kadınlar İçin Sağlık Hizmetleri

Önleyici bakım ve kişisel hijyeni vurgulamaya başlayarak, erkek doktorların hastalar arasında ellerini yıkamaması yüzünden salgın hastalıklara neden olduğunu düşünmeye başladı. 1851’de Dr. Blackwell, kadın hekimlere yönelik ayrımcılığın hastalar ve kliniklerde az sayıda uygulandığı New York şehrine döndü.

Eşi Quaker’ın arkadaşlarından yardım alan Blackwell, yoksul kadınları tedavi etmek için ilk önce New York’da küçük bir klinik açtı; 1857’de kız ve erkek kardeşi Dr. Emily Blackwell ve arkadaşı Dr. Marie Zakrzewska ile birlikte Kadınlar ve Çocuklar için Revirini açtı. Görevi ve isteği kadın doktorlara pozisyon sağlayıp kadın hekimlerin bilgilerini hastalarına tedavi olarak uygulamalarını sağlamaktı.

Temiz sağlık koşullarının özellikle savaşta sağlığın önemli bir parçası olduğuna dikkat çeken Blackwell, 1861’de ABD Sağlık Komisyonu’nun Başkan Abraham Lincoln’in himayesinde kurulmasına yardımcı oldu. İç Savaş sırasında, Blackwell kız kardeşler kadınların sağlık sektöründe daha aktif rol oynaması için hastanelerde hemşireleri eğitti.

1868’de Blackwell New York’ta bir tıp fakültesi kolejini açtı. Okuldaki öğrencilerden biri, daha sonra Londra’da kadınlar için bir tıp fakültesi açacak olan Sophia Jex-Blake’ti. Bir yıl sonra bu kolejde kız kardeşini görevlendirdi ve kalıcı bir şekilde Londra’ya döndü. 1875’te Londra’daki Yeni Kadın Tıp Okulunda kadın doğum profesörü oldu.

Geleceğin kadın hekimleri için fırsatlar yaratan büyük bir vizyon sahibi olan Blackwell, 1895 tarihli otobiyografisi Pioneer Work to The Medical Profession to Women’ı Kadınlara Açma da dahil olmak üzere kariyeri boyunca birçok kitap yayınladı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli