Voleybolun Kuralları Nedir? - Sosyal İçerik Platformu
Amerika’nın Kurucusu Kimdir?

Sıradaki içerik:

Amerika’nın Kurucusu Kimdir?

e
sv

Voleybolun Kuralları Nedir?

76 okunma — 02 Ocak 2018 22:52

Voleybol:

Voleybolun Kuralları Nedir?Voleybol, altışar kişilik iki takımın, bir sahayı kesen file yardımıyla, kendi sahalarındaki topu karşı sahaya düşürmeleriyle oynanan bir saha sporudur. Aynı zamanda sahada toplam 12 oyuncu olmasına rağmen, bir takımında da oyuncu sayısı 12 olmalıdır.

Bu spor dalı, kapalı alanlarda oynanmakla birlikte, açık alanlarda da oynanabilir.

Voleybol Oynarken Uyulması Gereken Kurallar:

Voleybol oyununda da, tüm sporlarda olduğu gibi kendine has kuralları mevcuttur. Bu kurallar çeşitlilik gösterirlerken Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından konulmaktadır. Aynı zamanda, sahada bulunan hakemler yardımıyla kurallar net bir şekilde ele alınmaktadır.

İlk olarak, filenin boyutu ele alındığında, maç başlamadan önce filenin boyu ayarlanmalıdır. Eğer erkekler oynuyorsa filenin boyu 2.43 metre, kadınlar oynuyorsa, 2.24 metre uzunluğunda olmalıdır. Takımdaki oyuncular, zamanında eşit sayıda sahada yerlerini almalıdır. Voleybol filesinin yan kısımlarında her iki tarafında esnek çubuk şeklindeki antenler bulunur. Aynı zamanda bu antenler, sahanın bölümü de oluşturmaktadır. Voleybol topunun hacmi de önemli etkenlerden bir tanesidir. Bir voleybol topunun çevresi 65-67 cm. olmakla birlikte topun ağırlığı bakımından 260-280 gr. olmalıdır.

Takımların 12 oyuncusu olmakla birlikte, bu oyuncular arasında mutlaka en az bir adet libero belirtmeleri gerekmektedir. Bir takımda bulunan oyuncuların forma renkleri aynı olmakla birlikte sadece liberonun forması farklı bir renkte olmalıdır. Forma numaraları 1 numaradan 18 numaraya kadar gider. Takım kaptanının diğerlerinden ayrılması için forma numarasının altında küçük beyaz bir şerit bulunmaktadır.

Bir voleybol maçı, en fazla 5 set üzerinden oynanır. Takımdaki oyuncular, karşı taraftan kazandıkları sayılarla 25 sayıya kadar ulaşırlarsa bir set kazanmış olurlar. Aynı takım toplamda bu şekilde 3 set alırsa maçı kazanmış olur. Son set olan ve takımların skor tablosu 2-2 olduğunda, 5. sete gider ve bu set 15 sayı oynanır.

Bir voleybol maçında, hangi takımın başlayacağı hakemler tarafından yapılan kuralar ile belirlenir. Bir oyuncu, topa iki kere vurursa hata yapmış olmakla birlikte, aynı takım topu iki pasla sahasında tutup üçüncü pası fileden geçirmelidir. Eğer bu pas dört olursa hata yapmış olur, sayı karşı takıma geçer.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli