Su Ayakta mı yoksa Oturarak mı İçilir? - Sosyal İçerik Platformu
Kalsiyum Nedir?

Sıradaki içerik:

Kalsiyum Nedir?

e
sv

Su Ayakta mı yoksa Oturarak mı İçilir?

156 okunma — 08 Ocak 2023 09:07

Su ayakta mı yoksa oturarak mı içilir? Vücudumuzun temel ihtiyaçlarından biri sudur. Ancak su içme şekliniz de en az su içmeniz kadar önemlidir. Bu konuda en çok merak edilenlerden ilki, “Su oturarak mı, ayakta mı içilir?” sualidir.

Suyu ayakta içmek sizin için tehlikeli olup olmadığını merak edenler, bu tüketim yönteminin olumsuzluklarını anlamaya çalışıyorlar. “Ayaktayken içmek güvenli midir?” Soru, inancın temeli açısından çok önemlidir.
Din kitaplarında suyun oturarak içilmesi tavsiyesi vardır. Ancak çeşitli belgelerde din adamlarının otururken su içtikleri söylenmektedir. “Su oturarak mı, ayakta mı içilir?” Soru, bugün çeşitli ortamlarda da ilgi çeken bir konudur.

Ayakta Su İçmek Zararlı mıdır?

İçme suyunun yararları ve tehlikeleri hakkında günümüze kadar çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmalara göre ayakta su içmenin tehlikeli olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Ancak bu, suyu ayakta içmenin kabul edilebilir ve uygun bir yöntem olmadığını göstermez. Suyu oturarak mı yoksa ayakta mı içmenin daha iyi olduğunu merak ediyorsanız buna özellikle dikkat etmelisiniz.
Ayakta su içmek vücudun su almasında bazı sorunlara neden olur.

Bu dezavantajları doğrudan zararlı olarak değerlendirmek mümkün değildir. Fakat suyu ayakta içmektense oturarak içmek daha iyidir. İçme suyunun ayakta içmenin tehlikeleri hakkında toplumumuzda pek çok dini inanç yaygındır.

Gerçeklere göre İslam’ın Peygamberi Hz. Muhammed (Sallâllâhü Aleyhi ve Sellem) “Hiçbiriniz ayakta su içmesin. Unutarak içen de kussun!” (Müslim, Eşribe 116) diye hadis kitaplarında yer alan gerçek bir ifadedir.

Nitekim bu konu ile alakalı Sahabeden bazıları Peygamber efendimizin ayakta su içtiğini de görmüş ve aynı durumu Sahabeden yaptıklarını da aktaranlar olmuştur.

Ancak konuyla alakalı eftal olan görüş ise oturarak su içmeniz, ayakta su içmeye göre daha iyi ve tercih edilen görüş olduğu yönündedir.

Oturarak Su İçmek Neden Faydalıdır?

Oturup su içiyorsanız, vücudunuz tarafından emilen su önce mide tarafından emilir. Bu nedenle midenin enzimleri ve asitleri suda bulunan zararlı mikroorganizmaları nötralize etmede rol oynar. Böylece suda bulunan mikroskobik organizmalar ve zararlı elementler sorun yaratmaz.

Onikiparmak bağırsağına akan su zararlı elementlerden arındırıldığı için daha faydalıdır.
Ayakta su içerseniz, suyun midenizde geçmesi gereken çeşitli işlemler düzgün çalışmaz.

Bu, suyun bağırsak yolunda emilmesi nedeniyle zararlı organizmaların vücudunuza girme şansının arttığı anlamına gelir. Ayakta mı yoksa oturarak mı içmenin daha iyi olduğundan emin olmayan insanlar buna şans vermemelidir.

Ayakta Su İçmek Kilo Aldırır mı?

Otururken su içmenin yararlı olup olmadığından emin olmayan insanlar, özellikle içme suyu ve kilo ile olan bağlantıyla ilgilenirler.

Bu bakımdan ayakta su içmenin kilo artışına neden olup olmadığı merak konusudur. Aslında ayakta su içmekle kilo almak arasında bir bağlantı yoktur.


Ancak ayakta ve hızlı bir şekilde içtiğiniz su, kan şekerinin dengelenmesine minimum düzeyde etki edecektir. Sonunda açlık hissi azalmaz. Daha fazla yemek yemenize neden olur. Bu nedenle, aşırı kilolu iken içme suyunun etkisi dolaylı bir sonuçtur.

Kan şekeri seviyenizi doğru dengede tutmak için rahat bir pozisyonda oturmak ve yavaş yavaş içme suyu içmek daha iyidir.

Bu sayede mideniz ve sindirim sisteminiz yiyeceklerinizden daha fazla besin emebilir.

Vücudunuza emilim yoluyla giren mineraller, vitaminler ve diğer maddeler kilo büyümesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bu bakımdan obezite ile içme suyu arasında dolaylı bir bağlantı vardır. Obezite sorunu yaşayanların önemli bir kısmı içme suyu ile ilgili uygun davranış özelliklerine sahip değildir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli