Pinokyo Kahramanının Yazarı Kimdir? - Sosyal İçerik Platformu
Basketbol Kaç Kişi İle Oynanır?

Sıradaki içerik:

Basketbol Kaç Kişi İle Oynanır?

e
sv

Pinokyo Kahramanının Yazarı Kimdir?

132 okunma — 08 Ocak 2018 10:41

Pinokyo Kahramanı

Pinokyo Kahramanının Yazarı Kimdir? Pinokyo, küçük bir çocuğa dönüşen kukladır. Oldukça yaramaz fakat iyi kalpli olan bu kukla ile gerçek bir çocuğa dönüşmesini anlatan geçmişten günümüze eşsiz benzersiz ve herkesin gönlünü kazanmayı başarmış oldukça akılda kalıcı bir masaldır.

Hikayesi ve konusu ile ne kadar akıllarda kalsa dahi çoğu kişi yazarının kim olduğunu bilmez.

Carlo Collodi Kimdir?

Hikayenin yazarı, 24 Kasım 1826 yılında Floransa’da doğan Carlo Collodi yazarının gerçek adı Carlo Lorenzini’dir. Carlo Collodi 1860 yıllarında, annesinin doğup büyüdüğü köyün adından esinlenerek adını Carlo Collodi olarak değiştirmiştir. Zamanında memur olan Carlo Collodi, büyük insanları mutlu edemeyeceğini anladığı sıralarda çocuk masallarına yönelmeye başlamıştır. Babası aşçı ya da uşak olarak çalışıyordu bu yüzden bütün çocukluk yılları Floransa’da geçmiştir. 1890 yılında ise hayata gözlerini yummuştur.

Yazar Kimliği İle Pinokyo

Edebiyat Fakültesini bitiren ve genel kültür bilgisinde oldukça zengin bir bilgiye sahip olan Collodi’nin göze çarpan özelliği bütün insanları kolay ve rahat güldürebilmesidir. 1875 yılında bir dergide başlayan yazar, Fransızca bir masalı İtalyanca ya çevirerek oldukça başarılı olduğunu kanıtlamış ve ondan diğer komik masallar çevrilmesi istenmiştir. 1881 yıllarında ise yazar hayatına çocuk dergisinde devam etmiştir.

Yazar, parasız kaldığı bir dönemde ‘’Bir Kuklanın Öyküsü’’ adı altında tahta bir kuklanın hayatını anlatan kısa bir yazı yazmıştır. İlk iki bölümü hızlı bir şekilde bitirdikten sonra yayımcısına bir not eşliğinde gönderir. Yazdığı not kağıdın da ise anlamsız ve çocukça bir yazı olduğunu ancak bu yazıyı yayımlaya karar verilir ise kendisine ücret ödenmesi karşılığında diğer bölümleri de göndereceğini belirtmiştir.

Ancak belli bir zaman sonra Collodi öykünün yarısı tamamlanmamış iken sıkılıp diziye son vermiştir. Yazarın düzensiz yazı biçimi ile öykünü devamında çelişkilere sebep olmuştur. Fakat Collodi, yazdığı yazılara oldukça güzel ve hoş hava verdiği için okuyucular da öykünün içindeki bu çelişkileri onaylayıp itirazda bulunmamışlardır.

1883 yılında ise öykünün haklarını yayımcısına küçük bir para karşılığında satmıştır. Bu yazı daha sonra kitap halinde satılmaya başlamıştır. Kitap az satılmasına karşılık adı hiçbir zaman kaybolmamıştır.1940 yılında Pinokyo karakteri çizgi film olarak tasarlanmıştır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !