Amerika'nın Kurucusu Kimdir? - Sosyal İçerik Platformu
Görseller Nasıl Özgün Yapılır?

Sıradaki içerik:

Görseller Nasıl Özgün Yapılır?

e
sv

Amerika’nın Kurucusu Kimdir?

113 okunma — 31 Aralık 2017 21:26

Amerika’nın Kurucusu Kimdir?

Amerika’nın Kurucusu Kimdir?Genel kültür açısından sıkça karşılaştığımız bir soru olan Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucusu hakkında çeşitli iddialar olsa da bize en kesin cevabı tarih bilimi veriyor.

ABD ve Amerika Ayrımı

Amerika anakarasında bulunan Amerika Birleşik Devletleri’ni kuran bilinenin aksine Kristof Kolomb değildir. Kristof Kolomb kıtayı keşfeden denizciydi. Bir diğer denizci Amerigo Vespucci ise buranın yeni bir kıta olduğunu fark eden kişidir.

Ülke olarak ABD’nin kurucusu ise birden fazladır. Bu kişiler ise kurucu babalar olarak bilinen George Wahington, John Adams, Thomas Jefferson, Benjamin Franklin, Alexander Hamilton, John Jay ve James Madison’dur.

İngiltere’ye İsyan ve Savaş

1700’lerde İngiltere Krallığı’nda bağlı bulunan Kuzey Amerika’daki 13 koloni artan vergi yükü nedeniyle uzun süredir huzursuzdu. Buna ek olarak askeri valilerin keyfi ve bazen aşırıya kaçan davranışları kolonilerdeki zengin tüccarların sabrını taşırarak İngiltere’ye karşı isyan hareketi oluşmasına zemin hazırladı.

Ayaklanmanın ardından çıkan Amerikan Bağımsızlık Savaşı olarak da bilinen savaşla beraber 1776’da bağımsızlığını ilan eden 13 koloni, nihayet galip gelerek bağımsızlıklarını İngilizlere kabul ettirdi. Bu savaşlarda özellikle George Washington kumandasındaki orduyla gösterdiği başarılar neticesinde ön plana çıkan kuruculardan oldu. Washington, yıpratma savaşları sayesinde Philadelphia ve New York’un İngilizlerden ele geçirilmesinde büyük rol oynadı. Savaş sonrası askerliği bırakarak sivil siyasete atılan devlet adamı Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı oldu.

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi

Büyük Britanya İmparatorluğu’na karşı ilan edilen bağımsızlığın ardından Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi hazırlanarak kongrede imzaya sunuldu. Bildirge metninin yazılmasına ve hazırlanmasında en büyük emeği geçen kişi Thomas Jefferson olmuştur.

Kendisi aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin üçüncü başkanıdır. Yine Thomas Jefferson dışında Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nde katkısı olan belli başlı kişiler Benjamin Franklin, John Adams ve Roger Sherman’dır.

Sizler de sosyal içerik platformunu sosyal medyadan takip ederek güncel kalın

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli