Napolyon Kimdir? - Sosyal İçerik Platformu
Türk Sinemasına Yön Veren İsimler

Sıradaki içerik:

Türk Sinemasına Yön Veren İsimler

e
sv

Napolyon Kimdir?

61 okunma — 23 Aralık 2017 11:46

Napolyon Kimdir?

Napolyon Kimdir? Napolyon Bonaparte, 15 Ağustos 1769 doğumlu Fransız devlet adamı ve ünlü komutan. Kendisi aslen İtalya’ya yakın bulunan ama Fransa’ya bağlı bulunan Korsika Adası’nda doğmuştur ve ailesi buralıdır.

İlk Dönemleri

Fransız Devrimi’nin ardından gerçekleşen Devrim Savaşları’nda gösterdiği yararlılıklar neticesinde orduda hızla yükseldi. O dönem Fransız idaresinde bulunan İtalya’ya topçu birliklerinin başkomutanı olarak atanan Napolyon burada verdiği savaşların tamamını kazanarak İtalya üzerindeki Avusturya baskısını tamamen kırdı. Bu başarısı sayesinde devrim hükümeti ve halkın gözündeki itibarını oldukça yükseltti.

Mısır Seferi ve Osmanlılar

Avusturya tehlikesini önledikten sonra İngiltere’ye odaklanan Napolyon, Britanya Adası’nı işgal edecek donanmaya sahip olmadığı için Mısır’ı ele geçirmeye karar verdi. Mısır’ın işgaliyle İngiltere’nin Hindistan ticaretine darbe vuracağını düşünen Napolyon kuvvetli bir orduyla İskenderiye şehrine çıktı. O dönem kağıt üstünde Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı olan Mısır’da uzun süre kalmadan Filistin’e doğru hareket etti. Akka Kalesi’ne geldiğinde burada bir Osmanlı Ordusu ile karşılaşan Napolyon ciddi bir yenilgi alarak Mısır’dan ayrıldı.

İmparatorluk Tacı Napolyon’da

Fransa’ya döndüğünde bir hükümet darbesiyle yönetimi ele geçiren Napolyon tüm Fransa’nın ve bağlı sömürgelerin diktatörü oldu. Bundan sonra ülkede yeniden yapılanma planlarını gerçekleştirmeye başladı ve genel kültür anlamında ciddi yeniliklere girişti.

Büyük Rusya Seferi ve Son Savaşları

Avrupa’da tek rakibi İngiltere ve Rusya kalan Napoleon, Trafalgar Deniz Savaşı kaybedildiği için İngiltere’yi işgal edemedi ve gözünü Rusya’ya çevirdi. 600 bin kişilik devasa bir ordu ile Doğu’ya hareket ederek Moskova’ya kadar tüm savaşları kazandı ve Rus Çarlığının başkenti Moskova’yı ele geçirdi. Moskova düşmesine rağmen teslim olmayan ve ordusuyla beraber iç bölgelere çekilen Rus Çarı direnmeye devam etti.

Kışın sert geçmesi ve şehri tamamen küle çeviren büyük bir yangın Napolyon’un Fransa’ya geri dönme kararı almasına neden oldu. Bu çekiliş esnasında ordusunu neredeyse tamamen kaybeden Napolyon tahttan indirilerek sürgüne yollandı.

Bir süre sonra sürgünden kaçarak yönetimi yeniden ele geçirse de Waterloo Savaşı’nı kaybetmesiyle son şansını da kullanamadı ve İngilizler tarafından Atlantik Okyanusu’nun uzak bir noktasındaki Saint Helena Adası’na sürgün edildi. Burada kaldığı sürede kansere yakalanan Napolyon Bonaparte 5 Mayıs 1821 tarihinde hayatını kaybetti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli