En İyi Senaristler Kimdir? - Sosyal İçerik Platformu
Erkekler Bir Araya Gelince Neler Konuşur?

Sıradaki içerik:

Erkekler Bir Araya Gelince Neler Konuşur?

e
sv

En İyi Senaristler Kimdir?

80 okunma — 11 Nisan 2018 15:52

En İyi Senaristler Kimdir?

En İyi Senaristler Kimdir?İlk akla gelen tanımıyla, yazılı bir metin halinde olan, filmin veya dizinin, televizyon ya da beyaz perdeye uyarlamadan önce, bunu senaryoya çeviren kişidir. İyi bir senarist, ilham gelmesini beklemez, ilhamı kendisi yaratır.

En İyi Senaristler Kimdir?Elinden geldiğince yazar ve bunların iyi olması için çaba sarf eder. Hiçbir senarist, bu doğuştan yeteneğine kavuşmamıştır. Çok çaba sarf ederek ve zaman içerisinde sabrederek belirli yerlere gelmişlerdir.

Yavuz Tuğrul

1946 yılında doğmuş olan Yavuz Tuğrul, 1992 yılında senaryosunu yazıp yönettiği ‘Gölge Oyunu’ filmi, 1993’de, 30. Antalya Film Şenliği, En iyi senaryo ödülünü Yavuz Tuğrul’a kazandırmıştır. Ardından, yine başrollerini Şener Şen’in oynadığı, 1996 yılında, yeniden senaryosunu yazıp yönettiği ‘Eşkıya’ filmi, 1997 yılında, 19. Siyad Türk Sineması Ödüllerinde, En iyi senaryo ödülüne layık görülmüştür. Bunların öncesinde, yine Şener Şen’in başrollerinde oynadığı, 1982 ve 1986 yıllarında, Çiçek Abbas ve Züğürt Ağa filmleri En iyi Senaryo dalında ödül almıştır.

Onur Ünlü

Onur Ünlü, 24 Haziran 1973 tarihinde, İzmit’te doğmuştur. İletişim sanatları bölümünden mezun olup, ardından Marmara Üniversitesi’nde aynı dalda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2009 yılında senaryosunu yazıp, yönettiği ‘Beş Şehir’ adlı drama film, aynı yıl, 46. Antalya Film Şenliği En İyi Senaryo ödülüne, 2010 yılında da, 17. Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Senaryo ödülüne layık görülmüştür. 2011 yılında, senaryosunu yazıp yönettiği ‘Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi adlı gerilim, drama türündeki film, 18. Adana Altın Koza Film Şenliği, En İyi Senaryo ödülünü kazanmıştır. 2014 yılında, ‘İtirazım Var’ polisiye komedi türünde olan sinema filminde, Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo ödülünü göğüslemiştir. Ardından yine aynı yıl, senaryosunu yazıp, yönettiği fantastik-drama filmi, 46. Siyad Türk sineması ödüllerinde, En iyi senaryo dalında başarıya imza atmıştır. Aynı film, 2013 yılında da, 32. Film Festivali En İyi Senaryo ödülünü kazanmıştır.

Birol Güven

Birol Güven, 1 Mayıs 1964 tarihinde, Darıca, Kocaeli’nde doğmuştur. Eğitimlerinin ardından, turizm rehberliği yaptığı sırada, iş görüşmesi gerçekleştirmek için Manajans’a gittiğinde Yavuz Tuğrul ile tanışmış, hemen ardından Gani Müjde ile tanışarak, onun, yazı ve prodüksiyon şirketi olan ‘Tükenmez Kalem’ adlı ekibinde senaryo yazarlığına adım atmıştır. İlk senaryo deneyimi bununla başlamıştır. Ardından da, 1996 yılında, birlikte şirket kurmuşlardır.

Birol Güven, Ayrılsak da Beraberiz, Çocuklar Duymasın, Arka Sıradakiler gibi önemli birçok başarılı dizinin senaristliğini ve yapımcılığını yapmıştır.

Gani Müjde

Gani Müjde, ardından MinT prodüksiyonda Birol Güven ile ortak olmuştur. Gülse Birsel’de 2002 yılında adını GAG programı ile duyurmasının ardından, senaryosunu kendisi yazdığı ve aynı zamanda başrollerini oynadığı, ‘Avrupa Yakası’ dizisiyle birçok üne kavuşmuştur. 2012 yılında, tıpkı Avrupa yakası gibi, hem senaryosunu yazdığı hem de oynadığı ‘Yalan Dünya’ adlı sitcom dizisinde, 2012’nin En İyi Senaryo dalında 39. Altın Kelebek TV Yıldızları ödülünü kazandı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli