İstanbul'un Fetih Nedenleri - Sosyal İçerik Platformu
Nasıl Sağlıklı Kilo Alınır?

Sıradaki içerik:

Nasıl Sağlıklı Kilo Alınır?

e
sv

İstanbul’un Fetih Nedenleri

82 okunma — 29 Temmuz 2018 22:35

Fetihle birlikte Orta Çağ kapanmış, Yeni Çağ başlamıştır. Bunun yanı sıra fetih sonucunda, Antik Romanın temsili devamı olarak kabul edilen Doğu Roma İmparatorluğu, yani Bizans devleti ortadan kalkmış, Türkler, yanı başlarında bulunan bu tehlikeyi bertaraf ettikten sonra Avrupa taraflarına olan akınlarını hızlandırmışlardır.

İstanbul’un fethi Türk ve Dünya tarihi açısından bir dönüm noktasını temsil etmektedir.

Bizans’ın Osmanlı Aleyhine Uyguladığı Siyaset

İstanbul’un Fetih Nedenleri;Fethin en önemli sebeplerinden biri, Bizans’ın bulunduğu konum itibariyle Osmanlı Devleti’nin Rumeli’de ilerlemesine engel olması ve ayrıca Osmanlı’nın bu bölgede büyüyüp güçlenmesini istemeyerek, Osmanlı aleyhine siyasi hamlelerde bulunmasıdır.

Bu nedenle Bizans birçok defa Osmanlı şehzadelerini kışkırtmak suretiyle, Osmanlı Devleti’nde ortaya çıkan taht kavgalarına neden olmuştur.

Ayrıca Bizans Anadolu Beylikleri ile anlaşıp Osmanlı Devleti’ne karşı ittifak arayışlarına girmiş ve Anadolu’daki Türk birliğine zarar vermeye çalışmıştır.

II. Mehmet’ten önce Bizans, I. Murat, Yıldırım Beyazıt ve II. Murat dönemlerinde, Avrupa-Hristiyan dünyasını kışkırtarak Türklere karşı önlem almak amacıyla Haçlı Seferleri düzenlenmesini sağlamış ve bu seferlere zemin hazırlamıştır.

Bunlar daha çok Bizans’ın Osmanlı’ya karşı izlediği politikanın sonucunda ortaya çıkan fetih nedenleri olarak değerlendirilmektedir.

Ekonomik Olarak İstanbul’un Fethinin Gerekliliği

İstanbul’un Fetih Nedenleri;Türkler açısından bu Sefer’in önemi ise İstanbul’un Anadolu ve Rumeli toprak bütünlüğünü bozması, toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi için ise Bizans’ın ortadan kaldırılması gerekliliğiydi.

Bu şekilde bölgede daha rahat hareket edebilecek olan Türkler, ayrıca İstanbul gibi zengin bir kenti de ele geçirmiş olacaklardı. Özellikle kara ve deniz ticareti açısından oldukça önemli olan İstanbul’un fethi, ekonomik olarak Osmanlı Devleti’ne büyük katkı sağlayacaktı.

Yine İpek Yolu’nun Avrupa koluna tam anlamıyla hakim olabilmek için Osmanlı’nın İstanbul’u fethetmesi gerekiyordu.

İstanbul’un Fethinin Askeri ve Dini Açıdan Gerekliliği

Bütün bunların yanı sıra Bizans, Anadolu ve Rumeli arasında gidip gelen Osmanlı askerlerinin geçişine engel olmaktaydı. Bu geçişin sağlanması açısından da Bizans’ın siyasal varlığının sona erdirilmesi, asker sevkiyatının güvenliği açısından önem teşkil etmekteydi.

Ayrıca fethin dini olarak da büyük bir önemi vardı. Bu noktada Fatih Sultan Mehmet, Hz. Muhammed’in İstanbul ile alakalı olan hadisine layık olmak düşüncesinde idi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !