Dengesiz Beslenme - Sosyal İçerik Platformu
Astimdan Korunmak İçin

Sıradaki içerik:

Astimdan Korunmak İçin

e
sv

Dengesiz Beslenme

61 okunma — 07 Aralık 2017 22:40

Dengesiz Beslenme

Dengesiz Beslenme Besin öğelerinin gelişigüzel olarak ve vücudun ihtiyacı olan miktarlarda tüketilmemesi durumuna dengesiz beslenme denir.

Dengeli beslenme sağlığın temelidir. Sadece karnı doyurmak, açlık hissini bastırmak, lezzetli ürünleri haz almak amacıyla yemek içmek dengeli beslenme açısından olumsuz etkiler yapar.

Bilinçli hareket etmek için beslenme programı hazırlanması ve tüm besinlere vücudun ihtiyacı olan oranlarda yer verilmesi dengesiz beslenme faktörlerinin önüne geçer.

Dengeli beslenmek neden önemlidir?

Kişi mevcut vücut endeksini korumak, yağ yakarak zayıflamak veya kas yaparak sportif bir görünüme kavuşmak amacıyla dengeli beslenmek gerekir.

Spor biliminin vermiş olduğu nesnel veriler ve yapılan bilimsel araştırmalar. Işığında, basmakalıp beslenme programları hazırlamak yerine vücudumuz için gerekli olan temel besin öğelerini organize ederek işin mantığını kapmak gerekiyor.

Kaldı ki standart olarak hazırlanan ve 3 öğünde karşılanan yiyecekler listesine uymak.

Çok zor olup bu tip diyetlere 3 günden fazla dayanabilecek irade kimsede bulunmamaktadır.

Beslenme programı nasıl olmalıdır?

Her insan için farklı besinler içeren programlar, uygulama süresi boyunca yeniden yapılacak.

Düzenlemelerle efektif hale getirilmelidir. Fazla kilolarımızdan kurtulmak için ilk önce yağ yakılacaksa günlük kalori alımını düşürerek programa başlanmasında fayda vardır.

1 kilo vermek için 7000 kalorilik bir fark yaratmak gerekir. Örnek olarak bir kişi normal bir günde aldığı besin miktarına göre 450 kalori daha düşük miktarda beslenerek yaklaşık 2 hafta sonra 1 kilo verebilir. Orta yaşlı bir insan normal günlük aktivite içerisinde 1900 kalori alarak mevcut kilosunun korur.

Zayıflamak için %35’ kadar günlük kalori miktarının düşürülmesi mümkündür.

Kalori miktarında daha fazla azaltma yapmak günlük. Performansı olumsuz etkileyecek ve dengeli beslenmediğimiz için sağlığımızı tehdit edecektir. Sportif bir görünüme sahip olmak amacıyla yapılan beslenme programlarında ise kas yapma amaçlandığından günlük 3000 kalorilere kadar kalori miktarı alınması doğru olacaktır.

Beslenme programı hazırlarken günlük kalori açığı oluşturmaya, düzenli ve dengeli beslenmeyi sağlayacak besinlere yer vermeye ve istikrarlı olarak uygulamaya ihtiyaç vardır. Fazla kilolardan kurtularak ideal bir vücut yapısına kavuşmak ve bu yapıyı korumak için beslenme programımızı alışkanlık haline getirerek uzun süre disiplinli bir şekilde yürütmek gerekiyor.

Yetersiz ve dengesiz beslenen kişilerde görülenler nelerdir?

Şişmanlık dengesiz beslenme sonucudur. İleri aşamalarda ise zihinsel geriliğe, davranışlarda tutarsızlığa neden olmaktadır. Sık sık baş ağrılarına, ciltte görülen yara ve pürüzlere, hareketsiz, eğilmiş bir vücuda, sürekli yorgun ve iştahsız bir yapıya ve isteksiz bir kişiliği neden olmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli