Doğal Balın Faydaları Nelerdir - Sosyal İçerik Platformu
Kızınızı Ergenliğe Hazırlayın

Sıradaki içerik:

Kızınızı Ergenliğe Hazırlayın

e
sv

Doğal Balın Faydaları Nelerdir

73 okunma — 09 Ocak 2020 23:35

Doğal Balın Faydaları Nelerdir

Doğal balın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Bal, bal arısının bir ürünü olan ve yüzyıllardır kullanılan en önemli besin maddelerinden biridir. Bal; bal arılarının, çiçeklerin nektarları ve bitkilerin öz sularını toplayarak vücutlarındaki özel maddeyle işlemesi ve peteklere depolaması sonucu oluşan tamamen doğal akışkan tatlı bir besin maddesidir.

Doğada, doğal baldan daha tatlı bir madde yoktur. Bileşimindeki en önemli madde meyve şekeridir. Bal iyi olgunlaştırıldığı zaman içinde hiçbir bakteri yaşayamaz. Doğal balın son kullanma tarihi yoktur. Uzun yıllar saklamak mümkündür. Peki bu balın sağlığımıza ne faydası vardır?

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Doğal bal antioksidan bir etkiye sahiptir. Bu sayede düzenli tüketimle birlikte atardamarların tıkanmasını önlemektedir. Her gün bir kaşık bal tüketmek kalp sağlığına iyi gelir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Doğal bal, metabolizmayı hızlandırır kilo vermenize yardımcı olur. Diyet yaptığınız dönemlerde şekerden kaçınmanız gerekir ama balın yapısındaki şeker farklı türden bir şeker (meyve şekeri) olması nedeniyle diyetlerinizde belirli miktarda bal kullanabilirsiniz. Sabahları aç karnına bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı bal ve limon ekleyip içerseniz güne daha enerjik başlarsınız.

Kolesterolü Düzenler

Doğal bal, kolesterol içermez. İçinde bulunan mikro elementler ve vitaminler sayesinde kolesterol seviyesini düzenler.

Yaralara ve Kesiklere İyi Gelir

Doğal bal, antiseptik ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özellikleriyle bal, yaraların temizlenmesine ve kesiklerin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Mide ve Bağırsaklara İyi Gelir

Doğal bal, bağırsaklarda müsil etkisi yaratır ve bağırsakların çalışmasını sağlar. İçinde bulunan enzimler sayesinde gastrit tedavisinde kullanılır.

Gerginliğe İyi Gelir

Doğal bal, psikolojik açıdan kişiyi rahatlatır. Sinirleri yatıştırır, gerginliğe iyi gelir, yorgunluğunuzu alır.

Öksürüğe İyi gelir

Doğal bal, soğuk kış günlerinde boğazınızı yumuşatmak için en iyi yöntemdir. Grip olduğunuz zaman ya da kuru kuru öksürdüğünüz zaman bir tatlı kaşığı balı yemek ya da yarım su bardağı ılık suya katıp içmek boğazınızı yumuşatır.

Hafızayı Güçlendirir

Doğal bal, kalsiyum içermesi sebebiyle beynin işlevlerine yardımcı olur. Antioksidan etkiye sahip olması nedeniyle de hafızayı güçlendirir.

Rahat Uyku Uyumanızı Sağlar

Doğal bal, beyni rahatlatır, gerginliği ve yorgunluğu alır. Bu sayede rahat bir uyku uyumanıza da yardımcı olur. Yatmadan önce bir tatlı kaşığı balı bir bardak ılık sütle içebilirsiniz. Sütün gaz yapma özelliğinden dolayı yatmadan bir saat önce içmeniz tavsiye edilir.

Doğal Bir Cilt Arındırıcıdır

Doğal bal, antibakteriyel özelliğe sahip olması nedeniyle cildi arındırır, güzelleştirir, diri bir görünüm sağlar. Doğal balla yüzünüze maskeler yapabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli