Nasıl Sağlıklı Kilo Alınır? - Sosyal İçerik Platformu
Ampulü Kim İcat Etti?

Sıradaki içerik:

Ampulü Kim İcat Etti?

e
sv

Nasıl Sağlıklı Kilo Alınır?

56 okunma — 23 Temmuz 2018 21:42

Dünya genelinde fazla kilolarından rahatsız olan ve obezite sorunlarıyla mücadele etmeye çalışan insanlar kadar, zayıflıklarından şikayetçi olan insanların sayısı da azımsanamayacak derecede fazladır. Genelde düşünülenin aksine aslında kilo almak kilo vermekten çok daha zor bir iştir.

Kilo alıp vermenin matematiği oldukça basittir. Gün içerisinde alınan kalori, enerji olarak harcanan kaloriden fazlaysa kişi kilo alır, az ise kilo verir. Fakat söz konusu kilo alma işleminde yapılması gereken şey bu kadar basit düşünülmemelidir.

Kalori almak amacıyla kişi düzensiz bir şekilde beslenip, sağlıksız kilo alma yoluna giderse sonuç eskisinden çok daha can sıkıcı olacaktır. Bunun için yapılması gereken bazı püf noktalar vardır.

Doğru Kilo Alma Şekli Nasıl Olmalıdır?

Nasıl Sağlıklı Kilo Alınır? Her şeyden önce egzersiz yapmak çok önemlidir. Egzersiz yapmadan kilo vermeye çalışmak ne kadar yanlışsa, kilo almaya çalışmak da o derece yanlıştır. Çünkü eğer alınan kaloriler ve kilo alma sürecinin mekanizmaları doğru hesaplanamazsa ki bunu yüzde yüz doğru şekilde uygulamak imkansıza yakındır, istenmeyen sonuçlar doğacaktır.

Vücudun istenmeyen bölgelerinde yağ birikecektir ve kişi bu sefer bu yağlardan kurtulmanın yollarını aramak zorunda kalacaktır. Sağlıklı kilo alma konusunda doğru beslenmek kadar doğru egzersizler yapmak da çok büyük önem taşımaktadır.

Nasıl Beslenmek Gerekir?

Nasıl Sağlıklı Kilo Alınır? İnsan vücudunun en net özelliklerinden biri, ihtiyaç duyduğu besinleri kullanması ve ihtiyacı olmayan besinlerin depo edilmesi ya da vücuttan atılmasıdır. Bu depo edilme şekli yağlanma olayının ta kendisidir. Örneğin tatlı gıdalar vücutta birincil enerji kaynağı olarak kullanılırlar. Bu gıdalar tüketildikten hemen sonra, eğer enerji olarak kullanılmazsa çok kısa bir zaman içerisinde vücut tarafından yağ olarak depolanacaktır.

Bu da istenmeyen basen, göbek ve gerdanlar demektir. Yine aynı şekilde hayvansal yağlar kompleks ve yüksek kalorili besinler olduklarından dolayı muhtemelen tam anlamıyla tüketilemeyecek ve depo edilecektir. Bu iki gıdadan mümkün olduğunca uzak durmak ve kararında tüketmek gerekir.

Nasıl Sağlıklı Kilo Alınır? Vücudun gereksinim duyduğu üç temel kaynak olan karbonhidrat, protein ve yağlar kaliteli kaynaklardan alınmalıdır.

Örneğin karbonhidrat, ekmekten değil bulgurdan ya da baklagillerden alınabilir. Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar tercih edilebilir. İhtiyaç fazlası kalori almaktan, aşırıya kaçmaktan kaçınılmalıdır ve tam gerektiği kadar alınmalıdır.

Bunu yapmanın en iyi yolu da spordan geçmektedir. Çünkü düzenli spor yapan bir insanın ne kadar kalori alması gerektiği, yaptığı egzersizlerle şekillendirilip net bir şekilde karar verilebilmektedir. Ama aynı kararı durağan bir hayat yaşayan insanlar için vermek çok daha zordur.

Yine de spor yapılmasa da, elden geldiğince kaliteli beslenmek bu sorunun önüne geçmeye katkı sağlayacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli