Anne Karnında Bebekler Ses Duyar mı? - Sosyal İçerik Platformu
Ladder Logic Nedir

Sıradaki içerik:

Ladder Logic Nedir

e
sv

Anne Karnında Bebekler Ses Duyar mı?

114 okunma — 23 Ağustos 2020 08:56

Anne Karnında Bebekler Ses Duyar mı?

Anne karnında bebekler ses duyar mı? Yetişkin, çocuk veya bebek olsun herkes müzikten etkilenir. Merak edilen konu anne karnındaki bebekler duyar mı sorusudur? “Kulak oluştuğuna bebek duymaya başlar.” diye düşünenler yanılıyor.

Evet bebeklerin kulakları 24. haftada son şeklini alır ancak “işitme” duyusu 16. haftadan itibaren başlar. Herkesin bildiği gibi bebeklerin en sevdiği ses anne kalbinin sesidir. Kucağa alınan bebeğin sol tarafa yatırıldığında ve göğüse bastırıldığında daha çabuk uyuduğu, kalbin ritim sesine alışkın olmasına bağlanır. Annenin sağlak veya solak olması bu duruma etki etmez. Bebek anne karnında ayrıca annenin mide ve barsak sesini de duyar.

Dış seslere tepki verebilen bebekler özellikle müzik sesine reaksiyon gösterirler. Müzik bebeğin kalp ritmini hareketlendirir. Klasik ve hafif (slow) müzik sakinleştirici tesir yapar. Kan basıncı düşen bebekte oksijen oranı artar. Anne karnındaki bebek doğumdan sonra da o müziği tanır ve aynı etki ile sakinleşerek uykuya rahat dalar.

Araştırmalar diyor ki:

Bahse konu hamilelikte bebekler ses duyar mı sorusu pek çok araştırmaya ilham kaynağı olmuştur. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Ulusal Bilim Vakfı, Sosyal Davranışsal ve Ekonomik Bilimler Direktörlüğü tarafından finansmanı sağlanan çalışmaya göre bebekler düşünüldüğünden çok önce, ana rahminde öğrenmeye başlamaktadır.

“Infant Behaviour and Development” dergisinde yayınlanan bir araştırmada fetüsün ana rahminde 34. haftada duymaya başladığını ortaya koymuştur. Doktor Charlene Krueger tarafından yürütülen çalışmaya 32 anne adayı denek olarak katkıda bulunmuştur.

28.-34. haftalar arasında 15 saniye uzunluğundaki ninniyi bebeklerine günde 2 kere söylemeleri istenmiştir. 34 üncü haftada ninni söylenmesinin bırakılması talimatı verilmiştir. Araştırmada bebeklerin kalp atışları ölçülerek müziğin etkisi gözlemlenmeye çalışmıştır.

Anne karnında bebekler ses duyar mı? Atışlar hızlanıyorsa bebeğin müziği algılamaya çalıştığı ve henüz öğrenmediği varsayılmaktadır. Kalp atışları azalıyor ise artık müziği tamamen algıladığı ve sakinleştiği öngörülmüştür. Araştırma sonucunda görülmüştür ki bebeklerin kalp hızı doğumdan sonra bile düşmektedir. Bu demektir ki ninni hatırlanmaktadır.

Aynı ninniyi başkaları söylediğinde ise kalp hızı daha az düşmektedir. Yani bebekler kendi annesinin sesini daha iyi algılamaktadırlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !