Gebelikte Düşük Tehdidi - Sosyal İçerik Platformu
Gebe Annenin Sorunları

Sıradaki içerik:

Gebe Annenin Sorunları

e
sv

Gebelikte Düşük Tehdidi

90 okunma — 08 Ekim 2020 13:02

Gebelikte düşük tehdidi düşük, gebeliğin ilk aylarında en çok korkulan durumdur. Düşük olayı, ceninin yaşayabilecek tarihten önce, rahimden kopup dışarı atılmasıdır.

Ancak 6 aydan sonra olursa, erken doğum denir.
Gebe kadında adet zamanlarından, normal zamanlardaki gibi az veya çok kanamalar görülebilir. Bu anlar düşük yamanın en uygun zamanıdır.

İlk belirtiler bel, karın ve kasık ağrılarıdır. Bu şikayeti olan gebe kadınlar, mutlaka bir doktora başvurmalı ve gerekli önlemleri almalıdır.

gebelikte tikkat edilmesi gerekenbler
gebelikte tikkat edilmesi gerekenbler

Düşük Çeşitleri

İsteyerek yapılan düşükler konumuz dışındadır. Ancak hayati bir zorunluluk olur ise, doktor yardımı ile gebeliğe son verilmelidir. İsteyerek yapılan düşüklerin en tehlikelisi ise annenin kendisinin ve uzman olmayan kişilerin gebeliği sonlandırmaya çalışmalarıdır.

Malesef ki, bu tür durumlarda ya anne hayatını kaybetmekte ya da ömür boyu sakat kalabilmektedir.
Travmatik Düşüşler: Şiddetli bir düşüş, gebeliği bozabilir. Aynı zamanda annenin sağlığı için oldukça tehlikelidir.
Kendinden Olan Düşükler: Esas üzerinde durulması gereken düşük çeşididir. Dışarıdan hiçbir müdahale olmayan durumlar ile meydana gelen düşüklerin nedeni genellikle bulunamaz.

Anne adayının herhangi bir nedenden dolayı zehirlenmesi, yumurta yapısındaki değişim, çocuk ve annenin kan uyuşmazlığı, annenin geçirmekte olduğu şiddetli enfeksiyonlar, iç salgı bezi bozuklukları gibi nedenler düşüğe neden olabilmektedir. Bu durumlarda, genellikle doktor müdahalesi gerekir.

Kendiliğinden olan düşüklerde, grengi, tifo, tifüs ve toksoplasmosis gibi hastalıklarda oldukça etkilidir. Ağır zehirlenme vakalarından olan kurşun, karbondioksit, tütün ve benzin gibi maddelerle temasta bulunmak gene düşüklerin başlıca sebeplerindendir.

Ayrıca diyabet, nefrit, ilaç zehirlenmesi, gebelikten dolayı oluşan hormon bozuklukları, rahim içi hastalıkları ve rahim şekil bozuklukları da gebeliğin devamına engel olabileceği gibi, düşük yaşanmasına sebep olabilir.

Düşük Belirtileri

Ceninin dışarı atılması birden olmaz, bazı ön belirtileri vardır. Bunlar;
– Karın arka duvarındaki ağrılar
– Çok şiddetli olmayan rahim sancıları
– Az veya çok kan gelmesi
– Gebeliğin beklenen şikayetlerinin birdenbire kesilmesi veya çok fazla hafiflemesi

Gebelikte düşük tehdidi.Bu gibi durumlarda acilen doktor müdahalesi gereklidir. Doktor muayenesinde, alınan önlemler ile gebeliğin devamı sağlanır ya da tıbbi yöntemlerle gebeliğe son verilir.

Hamilelik kurtarılınca, yeni bir tehlikeyi karşılamak için, anne korunmaya alınır. Düşük tehdidinin kalkması için alınacak tedbirlerin, doğacak bebeğe zarar vermeyeceği hususu anneye anlatılmalıdır. Mümkünse anne adayı eski adet tarihlerine rastlayan günlerde dinlenmeli ve ılık banyo yapmalıdır.

Eğer düşük gerçekleşmiş ise; anne en az dört ay gebe kalmamaya dikkat etmelidir. Çünkü rahimin yeni bir misafir kabul etmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır.

Düşük durumu, hastane ve hekim kontrolü dışında oluşmuşsa, cenin parçaları hekime gösterilmelidir. Çünkü rahim içinde kalan en ufak parça bile aylarca kanamaya sebep olarak, annenin sağlığını tehlikeye sokabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !