Bebekler Pişik Nasıl Geçer - Sosyal İçerik Platformu
Türklerin tarih boyunca kullandığı alfabeler

Sıradaki içerik:

Türklerin tarih boyunca kullandığı alfabeler

e
sv

Bebekler Pişik Nasıl Geçer

112 okunma — 06 Mayıs 2021 20:52

Bebekler Pişik Nasıl Geçer

Bebekler pişik nasıl geçer.Pişik, bebeklerde en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bunun nedeni bebeklerin cildinin oldukça hassas olmasıdır. Pişik, cildin devamlı ıslak ve hava almadan kalmasına bağlı oluşan bir cilt hastalığıdır. Bezin sürekli ıslak halde kalması pişiğin en önemli sebebidir.

Bunun dışında kullanılan temizlik maddesinin, ıslak mendillerin ve bebeğin sık sık ishal olmasının da ciltte pişiğe neden olduğu görülür. Pişik bebekler için oldukça rahat edici bir durumdur. Böyle durumlarda bebekler normalden daha huzursuz davranabilir. Pişik olan bölgeye su temas ettiğinde ağlayabilirler.

Pişiğin Dışarıdan Görünüşü

Pişik olan bölgede kırmızı, pürüzlü ve iltihaplı kabarcıklar görülür. Bu bölgeler bebeğin uyluk kısımları, genital bölgesi ve kalça kısmıdır.

Diğer bir ifade ile bebeğin bez bölgesidir. Bebek, bezin değiştirilmesi sırasında rahatsızlık duyar. Ciltte kabarıklıklar vardır ve bu bölgeye dokunulduğunda sıcaklık hissedilir. Kabarcıklar hafif olacağı gibi bebeğin kalça ve göbeğine de yayılabilir.

Pişiğe Neden Olan Faktörler

Bakterilerin ciltle temas etmesi veya mantar enfeksiyonu pişiği tetikler. Bebeklerin ek gıda tüketimi de buna neden olan etkenlerdendir. Bu dönemde parfümlü ürünlerin ve yumuşatıcıların kullanılmasından kaçınılmalıdır. Bebekler için özel üretilen sabunlar tercih edilmeli, sağlıksız ve sert dokulu olan sabunlardan uzak durulmalıdır.

Uzun süre havasız kalan cilt ve bebeğin sık sık ishal olması pişik olasılığını artırır. Bebeğin kullanmak zorunda olduğu antibiyotikler de ishal yapabileceği için annenin bebeğini sık sık kontrol etmesi gerekir. Bu anne çocuk ilişkisi açısından önemlidir. Yeterince temizlenmeyen cilt yüzeyi de pişik nedenleri arasındadır.

Pişiğin Tedavi Edilmesi İçin Yapılması Gerekenler

İlk olarak bebeğin bezinin sık sık kontrol edilmesi gerekir. Bezin nemli kalmaması için bez sürekli değiştirilmelidir. Özellikle bebeğin ishal olması durumunda bezin sık sık değiştirilmesine dikkat edilmesi gerekir. Bebeğin cildi ıslak mendille temizlenirken fazla baskı uygulanmamalıdır ve çok set ovulmamalıdır.

Bebeğin cildinin havalandırılması gerekir. Bu nedenle bebeğin bir süre bezsiz durması, pişik olan bölgenin havalanmasını sağlayacaktır. Bebeğe pamuklu kıyafetler giydirilmelidir.

Doktorun önerdiği çinko asit içeren merhem ya da pişik kremi bebeğin cildine nazik bir şekilde sürülmelidir. Belirtiler uzun süre devam ederse, ateş ile birlikte bölgede kızarıklık ve şişlik oluşursa mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !