Ladder Logic Nedir - Sosyal İçerik Platformu
Otomasyon nedir

Sıradaki içerik:

Otomasyon nedir

e
sv

Ladder Logic Nedir

138 okunma — 18 Temmuz 2020 23:56

Ladder Logic Nedir

Ladder logic nedir.Merdiven mantığı, devre şemalarına dayanan bir merdiven diyagramları aracılığıyla bir program oluşturan ve temsil eden bir programlama dilidir.

Temel olarak endüstriyel uygulamalarda kullanılan programlanabilir mantık denetleyicileri (PLC) için program veya yazılım geliştirmekte kullanılır.

Dil, üretim ve proses kontrolünde kullanılan röle raflarının tasarımını ve yapımını belgelemek için bir metot olmaktan çıkmıştır. Her bir röle rafı, altta yer alan ve dikey raylara benzeyen cihazlarla bağlantıları olan bir merdiven diyagramı ile temsil edilmektedir. Röle sembolleri kendilerini merdivende basamaklara benziyor.

merdiven mantığı

Ladder mantığı, prosedürel veya zorunluluktan ziyade kural tabanlı bir dil olarak tanımlanır. Merdivendeki her “basamak” bir kuralı temsil eder, bu nedenle rölelere ve çeşitli elektromekanik cihazlara uygulandığında, bu kurallar aynı anda ve hemen yürütülür.

Fakat eğer program PLC’lere uygulanmışsa, kurallar yazılım aracılığıyla ve sürekli bir döngüde sırayla yürütülür. Döngüyü yeterince hızlı çalıştırarak etki, gerekli zaman toleransı içinde eşzamanlı ve anında yürütme gibi görünmektedir.

Kullanılan PLC’nin yetenekleri programlama sırasında dikkate alınmalıdır. Çünkü bunlara bağlı olan cihazların elektromekanik özellikleri talimatlara ayak uyduramayabilir ve cihazların gerçekten yapamadığı durumlarda bazı kuralların atlanması gibi görünebilir. sürdür.

merdiven mantığı

Merdiven mantığı, imalat süreçlerinin ve işlemlerinin ardışık kontrolünün gerekli olduğu PLC’lerin programlanması için endüstriyel ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Programlama dili, basit ama kritik sistemlerin programlanması veya eski kablolu sistemlerin daha yeni programlanabilir programlara dönüştürülmesi için oldukça kullanışlıdır.

Bu programlama dili, elektronik ve araba fabrikaları gibi son derece gelişmiş otomasyon sistemlerinde de yoğun olarak kullanılmaktadır.

Merdiven mantığının ardındaki fikir. Programlama arka planı olmayan personelin, programlama için geleneksel ve tanıdık mühendislik sembollerinden yararlandığından hızlı bir şekilde programlanmasıdır.

Ancak, PLC’lerin üreticileri sıklıkla, aynı zamanda, diğer üreticilerden gelen diğer. PLC modelleri için yapılanlarla aynı sembol ve konvansiyonları kullanmayan ürünlerle merdiven mantığı programlama sistemleri de sağladığından, bu avantaj hızla reddedilir. Aslında, programlama sistemi genellikle sadece belirli modellere yöneliktir, bu yüzden programlar diğer PLC modellerine kolayca aktarılamaz veya tam olarak yeniden yazılmalıdır.

Siz de sosyalicerik.net’te profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri sosyalicerik.net’e ekleyebilirsiniz. sosyalicerik.net’teki içerikleri favorilerinize ekleyip, yorumlayabilir. Diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli