Basketbol Kaç Kişi İle Oynanır? - Sosyal İçerik Platformu
TÜRKİYE’NİN İLK ONKOLOĞU ANLATIYOR ! KANSERİ YENEBİLİRSİNİZ

Sıradaki içerik:

TÜRKİYE’NİN İLK ONKOLOĞU ANLATIYOR ! KANSERİ YENEBİLİRSİNİZ

e
sv

Basketbol Kaç Kişi İle Oynanır?

80 okunma — 07 Ocak 2018 12:52

Basketbol Kaç Kişi İle Oynanır?

Basketbol Kaç Kişi İle Oynanır? Basketbol ilk kez spor antrenörü ve mucit olan, ayrıca Amerikan futbolu kaskının mucidi James Naismith tarafından ilk kez oynatılmış bir spordur. Bu spor sonrasında tüm dünyaya yayılmış ve popülaritesi günden güne artmıştır. Şu anda ise ekonomik olarak üst seviyeye çıkmış ve her geçen gün değeri artarak ilerlemeye devam ediyor.

Kaç Kişi Tarafından Oynanır?

Basketbol bir takım sporudur ve bu sporun icra edilebilmesi için parkede en az 2 takımın bulunması gerekir. Bu iki takımın sahada 5’er olmak üzere 12’şer oyuncusu bulunur. Basketbol takımları adına coach denilen ve takımını hazırlamakla sorumlu antrenör tarafından yönetilirler.

Bu antrenörün yardımcılığını yapan bir ekibi bulunur. Bu ekip coach da dahil olmak üzere toplam 5 kişi olabilir. Kısaca bir takım maça 12 kişilik oyuncu kadrosu ve 5 kişilik teknik ekibiyle çıkabilir.

Basketbolda Oyuncu Değişikliği

Basketbolda saha içerisinde bulunan 5 oyuncu yorgunluk ve sakatlık gibi nedenlerle başka bir oyuncuyla yer değiştirebilir. Değişiklik sınırı yoktur. Ancak bir takımın değişiklik yapabilmesi için oyunun durmuş olması gerekir. Eğer bir sakatlık olmuş ve bu sakatlık ciddi ise hakem oyunu durdurma yetkisine sahiptir.

Hakem oyunu durdurduğu zaman takım o oyuncuyu başka bir oyuncuyla değiştirebilir. Ancak sakatlık durumu yeterince ciddi değilse oyun sürmeye devam eder ve oyun durduğu zaman oyuncu değişikliği gerçekleştirilebilir.

Basketbolda Sahadaki Oyuncuların Mevkileri

Basketbol takım olarak hücum edilen ve takım olarak savunma yapılan bir spordur. Yani takımlar sahada bulunan 5 kişi ile savunma yapar ve 5 kişi ile hücum ederler. Ancak bir takımda bulunan 5 oyuncu da aynı özelliklere sahip değildir ve farklı mevkilerde oynarlar.

Bir takımda iki tane guard, iki tane forvet ve bir tane merkez oyuncusu bulunur. Guard olarak nitelendirilen oyuncular savunmada rakibi ilk olarak karşılarlar ve hücumda oyunu kurmakla yükümlüdürler. Forvet oyuncuları genel olarak savunmada karşı takımın skorerlerini savunurlar ve hücumda takımın skor yükünü taşırlar. Merkez oyuncusu ise pota altında görev alır. Takımın savunmada ve hücumda rebound yükünü sırtlar ve genel olarak diğer oyunculardan daha uzun ve daha iri olur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !