Futbol Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Sosyal İçerik Platformu
Telefonu Kim İcat Etti?

Sıradaki içerik:

Telefonu Kim İcat Etti?

e
sv

Futbol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

113 okunma — 23 Ağustos 2018 11:47

Futbol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kısaca Futbol ve Kuralları

Futbol dünya çapında bilinen bir oyun türüdür. Futbolun tarihi milattan önce iki bin beş yüzlü yıllara kadar dayanmakla birlikte ülkemizde Türk futbolu bin dokuz yüz yirmi üçten beridir günümüze kadar gelmiştir.

Futbolda her oyunda olduğu gibi üç sonuç mevcuttur. Kazanma ve kaybetme ikisinin de görünmediği durumlarda beraberlik söz konusudur. Amaç rakibe gol atarak doksan dakikanın sonunda takımın hanesine üç puanı yazdırmaktır.

Bir takım müsabakayı kaybettiğinde puan alamaz kazandığında ise üç puanı alan taraf olur beraberlik halinde her iki takımda hanesine birer puan yazdıracaktır.

Yönetim Aşaması ve Hakemler

Amatör müsabakalarda müsabakayı bir hakem iki yardımcı hakem şeklinde yönetilir. Akademi statüsünde bu kural değişmektedir.

Her statünün yönetim şekli farklı olmakta birlikte Akademi liglerinde dördüncü hakemde bulunmaktadır. Normal bir futbol müsabakasında kırk beşer dakikalık iki devre halinde oyuncular doksan dakika ter döker.

On birer kişilik iki takım halinde oynanan futbolda üç ve yedi arasında yedek oyuncu bulunur. En az bir takım içerisinde yedi oyuncu bulunmalıdır yoksa müsabaka başlamaz.

Genel olarak oyunda saha standartları ölçüsü şu rakamlar arasında yer alır doksan a kırk beş yüz yirmi ye doksa arasındadır saha şeklinde kare olamaz.

Hakemlerin Yetki Genişliği ve Uygulamaları

Hakemlerin kart uygulaması mevcuttur. İkinci sarıdan kart gören oyuncular bir maç ceza alır. Direk kırmızıdan kart gören oyuncular ise disiplin kurulunun ve hakemin yazmış olduğu rapor incelenerek yaptığı suçtan ceza kesilir. Hakeme yapılan hakaret ve saldırgan müdahalelerde men cezası uygulanmaktadır.

Futbol sportmenlik ve centilmenlik içermelidir. Sportmenlik dışı hareketlerde bulunan oyuncular cezalandırılır. Serbest vuruşlarda dokuz on beş barajı açılır. On bir metre penaltı uzaklığı vardır. Kale ölçüleri yedi otuz iki ye iki kırk dört metredir. Kaleci oyunda olmadan maç başlayamaz.

Oyun İçerisinden Bilinmesi Gereken Bilgiler

Taç atışında doğrudan kendi kalesine giden top köşe vuruşu olarak değerlendirilir. Rakip kaleye giden top ise kale vuruşu olarak değerlendirilir. Ofsayt kuralı vardır.

İki vuruşlu endirekt serbest vuruş uygulanır. Endirekt serbest vuruşta top kaleye doğrudan bir başka oyuncuya değmediği takdirde girerse gol olduğu taktirde gol gol niteliğinde sayılmaz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !