Kalsiyum Nedir? - Sosyal İçerik Platformu
Anne Olmak Sağlığınıza İyi Gelecek

Sıradaki içerik:

Anne Olmak Sağlığınıza İyi Gelecek

e
sv

Kalsiyum Nedir?

141 okunma — 30 Ekim 2022 07:12

Kalsiyum nedir? Kemiklerin ve dişlerin önemli bir parçası olan bir mineraldir. Kalp, sinirler ve kan pıhtılaşma sistemleri de çalışması için kalsiyum gerektirir.

Düşük seviyelerinin ve osteoporoz , raşitizm ve osteomalazi gibi sonuçlanan kemik koşullarının tedavisi ve önlenmesi için kullanılır. Ayrıca premenstrüel sendrom (PMS), gebelikte bacak krampları, gebelikte yüksek tansiyon ve kolon ve rektal kanser riskini azaltmak için de kullanılır.

Bazı insanların bağırsak baypas ameliyatı sonrası komplikasyonlar, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, yüksek florid ve kurşun seviyelerini azaltmak için kullanır.

Kalsiyum karbonat “mide ekşimesi” için bir antasit olarak kullanılır. Kalsiyum karbonat ve asetat, böbrek hastalığı olan kişilerde fosfat seviyelerini azaltmak için de kullanılır.

Çok fazla kalsiyum almak kabızlığa neden olabilir. Ayrıca, vücudun demir ve çinko emme yeteneğini de etkileyebilir, ancak bu etki tam olarak tespit edilememiştir. Yetişkinlerde, çok fazla kalsiyum (diyet takviyelerinden, ancak gıdalardan değil) böbrek taşı riskini artırabilir. Bazı araştırmalar, yüksek miktarda tüketen kişilerin prostat kanseri ve kalp hastalığı risklerini arttırdığını, ancak bu olası bağlantıları anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Kalsiyum Kimyası

Zengin yiyecekler arasında süt ve süt ürünleri, lahana ve brokolinin yanı sıra zenginleştirilmiş narenciye suları, maden suyu, kemikli konserve balıklar ve işlenmiş soya ürünleri bulunur.

Kalsiyum, özellikleri grubundaki, stronsiyum, baryum ve radyumundaki daha ağır elementlere çok benzeyen çok yumuşak gümüş renkli bir metaldir . Bir kalsiyum atomu elektron konfigürasyonunda [Ar] 4s2 düzenlenmiş yirmi elektrona sahiptir.

Periyodik tablonun 2. grubuna yerleştirilen diğer elemanlar gibi, kalsiyum en dıştaki s-orbitalinde iki değerli elektrona sahiptir; bu, asil gazın kararlı elektron konfigürasyonuyla sabit bir iyon oluşturması için kimyasal reaksiyonlarda kolayca kaybedilen iki değerlik elektronuna sahiptir.

Dolayısıyla, kalsiyum genellikle iyonik olan bileşiklerinde neredeyse her zaman iki değerlidir. Varsayımsal tek değerlikli kalsiyum tuzları elementlerine göre kararlıdır.

Fakat çift değerli tuzlara ve kalsiyum metaline orantısızlık yapmazlar, çünkü MX2 oluşumunun entalpeti hipotetik MX’lerinkinden çok daha yüksektir. Bu, hipotetik Ca + katyonuna kıyasla daha yüksek yüklü Ca2 + katyonunun sağladığı çok daha büyük kafes enerjisi nedeniyle oluşur.

Kalsiyum, stronsiyum, baryum ve radyum her zaman alkali toprak metal olarak kabul edilir; periyodik tablonun 2. grubunda da bulunan hafif berilyum ve magnezyum da sıklıkla dahil edilir.

Bununla birlikte, berilyum ve magnezyum, fiziksel ve kimyasal davranışlarında grubun diğer üyelerinden önemli ölçüde farklıdır. Sırasıyla alüminyum ve çinko gibi davranırlar ve geçiş sonrası metallerin zayıf metalik karakterlerinden bazılarına sahiptirler.

Bu yüzden geleneksel “toprak alkali metal” teriminin tanımı onları dışlar. Bu sınıflandırma çoğunlukla İngilizce kaynaklarda kullanılmamaktadır, ancak Japonya gibi diğer ülkelerde hala kullanılmaktadır. Sonuç olarak, stronsiyum ve baryum ile yapılan karşılaştırmalar, kalsiyum kimyasına magnezyum ile kıyaslanmaya kıyasla daha açıktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
TREND İÇERİKLER
Kalsiyum Nedir?
Kalsiyum Nedir?
Ekim 30, 2022
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !