Türk Sinemasına Yön Veren İsimler - Sosyal İçerik Platformu
En Çok Beğenilen Hollywood Filmleri

Sıradaki içerik:

En Çok Beğenilen Hollywood Filmleri

e
sv

Türk Sinemasına Yön Veren İsimler

102 okunma — 23 Aralık 2017 00:42

Türk Sinemasına Yön Veren İsimler

Türk Sinemasına Yön Veren İsimler Türk sineması 1914 yılında başlayan yolculuğuna gittikçe artan yapımlarla devam etmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Öyle ki sadece Türk sineması yayını yapan film kanalları bile var.

Efsane Yönetmenler

Kaliteli yapımlar ancak kaliteli ellerden gelir diyerek Türk sinemasına adını altın harflerle yazdırmış yönetmenlere bakılacak olursa; Toprağın Gelini, Arkadaş, Baba, Yol ve Umutsuzlar filmlerinin yönetmeni Yılmaz Güney bunlardan bir tanesi. Yönetmen kimliğinin yanında senarist ve oyunculuk ta yapan Güney adı unutulmayan isimlerden. Derdim Dünyadan Büyük, Köprü, Gelincik ve Adem ile Havva gibi bir çok unutulmaz filmi sinemaseverlerle buluşturan Şerif Gören’de Türk sinemasına yön veren yönetmenler arasındadır.

-Fahriye Abla, Av Mevsimi ve Eşkıya filmlerinin yönetmeni Yavuz Turgul,
-Düttürü Dünya, Çöpçüler Kralı, Kapıcılar Kralı filmlerinin yönetmeni Zeki Ökten,
-Vizontele, Kelebeğin Rüyası ve Neşeli Hayat filmlerinin oyuncu, senarist hem de yönetmen kişiliği ile Yılmaz Erdoğan,
-Uğur Yücel, Reha Erdem, Ömer Lütfi Akad, Memduh Ün ve Nuri Bilge Ceylan ve daha birçok isim Türk sinemasına hem ülke tarihinde hem ulusal pazarda yön veren, belki de çığır açan yönetmenlerdendir.

Unutulmaz Oyuncular

Türk sinema tarihinin en unutulmaz isimleri kimlerdir diye sorulacak olursa ilk akla gelenlerden biri Türkan Şoray olacaktır. Oynadığı bütün filmler halen büyük bir keyifle seyredilen Türk sinemasının Sultan lakaplı oyuncusu Türkan Şoray halen bazı dizi ve filmlerde rol almaktadır.

Adile Naşit, Aliye Rona, Ayşen Gruda, Fatma Girik, Belgin Doruk Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Necla Nazır ve Gülşen Bubikoğlu. Aslında bu liste uzayıp gidebilir fakat oynadıkları dönemlerde bir anda yıldızları parlayan ve sinema tarihinin yıldızları olarak halen anılan bu isimler Türk sinemasının duayenleri olmuştur denebilir.

Kadın oyuncular kadar erkek oyuncularımız da sinema tarihine yön veren, oyunculuk adına başarılı ve unutulmaz işler yaptılar. İlk akla gelenler ise şöyle; Ekrem Bora, Kadir İnanır, Ediz Hun, Kemal Sunal, Erol Taş, Cüneyt Arkın, Ali Şen, Metin Akpınar, Zeki Akasya, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Nubar Terziyan diye uzayıp gidebilir.

Her biri rol aldıkları filmlerdeki unutulmaz replikleri ve oyunculukları ile hala saygıyla anılmaktadır.

Geçmişteki parlayışı ile beraber günümüze kadar ilerleyerek gelen Türk sineması halen yeni yapımlarla yoluna devam etmektedir. Oyunculuk adına idol olunabilecek birçok ismi örnek aldıklarını söyleyen yeni nesil yönetmen ve oyuncu kadrosu da bu bayrağı layığı ile taşıyacak ve Türk sinemasının dış dünyaya açılan kapısı olmaya devam edeceklerdir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !