Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi? - Sosyal İçerik Platformu
Balın Cilde Faydaları

Sıradaki içerik:

Balın Cilde Faydaları

e
sv

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi?

85 okunma — 20 Aralık 2017 06:39

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi?

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi? Konut sektöründeki aşırı arz nedeniyle inşaata sektörünün belli bir süre için beklentiye gireceğini söylemek mümkün.

Bu halin konut kredisi faizleri içinde geçerliliği söz konusu. Ancak ekonomiyi değerlendirenlerin bakış açısına göre genel olarak 2017 yılında konut faizlerinin yüksek seyir izlemesi nedeniyle pek çok kişi konut alımını 2018 yılına erteledi. Bu nedenle 2018 yılında konut kredisi faizlerinin düşürülmesi mümkün.

EKONOMİK DALGALANMALAR

Ekonomik dalgalanmaların finans dünyasına olumsuz etkileri bulunmakta. Ancak uzmanlar, ekonominin canlı tutulması için hükümetin atacağı olumlu adımlarla konut kredi faizlerinin aşağı inebileceği konusunda iyimser.

FAİZ ORANLARI

Faiz oranlarına ilişkin eleştirilerden en önemlisi 3 ay vadeli mevduat faizlerinin yüzde 12,73 getiri sağlaması ancak özellikle Türkiye konut fiyatlarının Mayıs 2017’de bir önceki yılın aynı dönemine göre .58 getiri sağlaması nedeniyle, kar bazında mevduat faizlerinin cazip hele gelmesi. Mevduat faizlerinin cazip hele gelmesi ile daha az getiri sağlayan gayrimenkule daha az yatırım yapılacağı beklentisi var.

İNDİRİM ŞART:

İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotifi. Bunu, ülkemiz ekonomisi adına karar verenler çok iyi bilmekte. Bu nedenle analistlerin yorumu. konut sektöründe hareketlenme olması isteniyorsa mutlaka aşağı yönlü bir faiz hareketinin gerçekleşmesi yönünde.

Faizlerin düşürülmesi, pek çok faktörün dikkate alınmasını gerektirmekte. Ekonomik dalgalanmalar dışında, Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi, Avro, uluslararası para hareketleri ile dünya ekonomisine yön veren ülkelere ait merkez bankalarının verileri de belirleyici olabilmekte.

2016 yılında %0,70 oranlarına kadar düşen konut kredisi faiz oranları bir çok kişiyi ev sahibi yapmıştı. Benzer beklentiler 2018 yılı için de devam etmekte ve çok sayıdaki konut arzı da bu beklentileri artırmakta. Konut arzının artması nedeniyle faiz oranları yükselse bile konut fiyatlarının düşeceği beklentisinde olmak mümkün.

Gayrimenkul satış firmaları bu konuda fazla iyimser değil. Türkiye ekonomisi inşaat sektörü üzerinden ciddi bir büyüme yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir. Bu büyümenin devam etmesi hepimizin isteğidir. Bu nedenlerle konut kredisi faizlerinin düşebileceğini söylemek mümkündür. Ancak yüksek enflasyon, kur dalgalanmaları, mevduat faizlerinin artışı gibi nedenler bu beklentiyi azaltmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !