Brokerlık Borsalarda Ne İşe Yarar - Sosyal İçerik Platformu
Uzmanların 2019 Bitcoin Tahmini

Sıradaki içerik:

Uzmanların 2019 Bitcoin Tahmini

e
sv

Brokerlık Borsalarda Ne İşe Yarar

103 okunma — 05 Ocak 2019 11:13

Brokerlık Borsalarda Ne İşe Yarar

Halk diliyle komisyoncu olarak nitelendirilen brokerlık, işlemlerin işleyişinde aracılık yapan kişiler demektir.

Özellikle borsa sektöründe çok fazla karşılaşılan brokerlar, günümüzde finans piyasalarının aranan isimleri olmuşlardır.

Bu kişiler alım-satım işlemlerini kendi isimlerini kullanarak ilgili kişiye uygun şekilde yaparlar.

Bu sayede işlemler daha kısa sürede çözümlenir ve kolaylıkla halledilmiş olur.

Bir nevi üye temsilcileri olarak da görülen brokerlar, kişinin mantığına uygun olarak tercih edilebilirler.

Borsa ve forex piyasalarında yatırımlarını sürdüren kişilere kolaylık sağlayan bu kişilere borsa sektöründe iş sahası da daha geniştir.

Nasıl pörtföy oluşturulacağı, nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konularda önemli bilgiler çerçevesinde işlemleri sürdürürler.

Broker Mesleği

Avrupa’da çok yaygın olan bu iş son zamanlarda Türkiye’de de yaygın hale gelmiş ve broker mesleği ilgi duyulan bir alan olmuştur.

Brokerlar için üniversitede ekonomi ve ilgili bölümleri bitirmenin yanı sıra belirli programlar ve sınavlar vardır. Yetki belgesine sahip olmayan kişi bu işi resmi olarak yapamaz.

Firmalarda çalışabilmek, başarılı ve yasal şekilde bu işi yapabilmek için broker yetki belgesi almak önemli bir noktadır.

Sermaye Kurulu Piyasası tebliğlerine uygun şartlar doğrultusunda bu işi yapabilir, finans piyasalarında bulunan kişilerin işlemlerinde aracı olabilirler.

Bu kişiler aracı olarak çalışmalarının karşılığı olarak belirli bir ücret alırlar.

Bu ücret bireyin deneyimi ve bilgileri doğrultusunda değişmekle birlikte yapılan yatırım danışmanlığı işi ile birlikte de ek para kazanılabilir.

Brokerların işlemleri direk borsaya gitmeyip aracı kurum platformunda toplanmaktadır.

Bu platform, işlemleri borsaya uygun hale getirerek sisteme işlemekte böylece alım-satım işlemleri arz ve talep ekseninde gerçekleşmektedir.

Bu işlemlerin gerçekleşmesi için alım ve satımın eş değerde olması gerekmektedir böylelikle yatırımlar yapılarak aradaki fiyat farkı broker açısından kazanç olmaktadır.

Broker Seçimi

Broker seçimi de yatırımcı açısından sorgulanması gereken önemli bir olaydır. Doğru broker demek yatırımcı için etkili kazanç anlamına gelmektedir.

Başarılı ve işinde uzaman olan broker yıllık milyon dolarlar dahi kazanabilmektedir.

Bu sebepten dolayı borsada iş yapan firmalar başarılı brokerlar ile çalışarak kendileri de yüksek miktarda gelir elde eder ve broker komisyonu ile iyi kazançlar sağlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !