Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? - Sosyal İçerik Platformu
Aya Gerçekten ABD mi Çıktı?

Sıradaki içerik:

Aya Gerçekten ABD mi Çıktı?

e
sv

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

68 okunma — 12 Mart 2019 20:52

Bildiğiniz gibi kredi günümüzde herkes tarafından tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Hayatımızın hangi alanında işlem yapacaksak yapalım, artık kredi notumuza bakılıyor.

Peki, kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu için dikkat edilmesi gereken noktalar nedir? Detayları açıklıyoruz.


Kredi Notu Nedir?


Kredi notunun nasıl yükseltileceğini açıklamadan önce kredi notunun ne olduğundan bahsedelim. Kredi notunun diğer adı kredi puanıdır Bireyin finans ve banka kuruluşları arasındaki sayısal değeridir.

Kredi notuna göre de bankalar bir risk durumu ortaya koymaktadır. Buna göre kredi alabilir ya da kredi alamazsınız.


Kredi Notu Yükseltmek


Kredi notu hakkında mutlaka bilmeniz gereken bir noktayı belirtmek istiyoruz: Kredi notu çok hızlı bir şekilde düşer ancak çok zor bir şekilde yükselen bir sistemdir. Kredi notunu yükselmesi için banka ürünlerini tercih etmeniz gerekiyor.


Kredi Notu Nasıl Yükseltilir;Kredi ya da kredi kartı: Krediniz ya da kredi kartınız varsa, kredi notunuzu bu şekilde yükseltebilirsiniz. Kredi kartınız varsa nakit para yerine kullanabilir, ay sonu kredi kartınızı düzenli bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Kredi kartınızın ekstresinde görünen asgari borç yerine genel tutarı ödemeye çalışın.

Hatta ödeme yaparken fazladan 5 – 10 TL atmanız sizin yararınıza olacaktır. Örnek vermek gerekirse: Dönem borcunuz 500 lira ise, ödeme yaparken 500 TL değil de 510 TL yatırabilirsiniz.


Kredi Notu Nasıl Yükseltilir; Bunun dışında bankanıza olan borcu düzenli bir şekilde ödeyin. Bu şekilde de kredi notunuz yükselecektir.


Kredi ya da kredi kartı yoksa: Kredi kartınız ya da krediniz yoksa, bu şekilde kredi notunu yükseltmeniz imkânsızdır. Ancak şu şekilde de kredi notunuzu yükseltebilirsiniz:


Hiçbir kuruma borcunuz olmadığından emin olun. (Elektrik, telefon, su, doğal gaz gibi faturalar da dâhil) Daha sonra bir banka seçin ve o bankaya vadesiz TL hesabı açın.

En az 3 ay olmak şartı ile bu hesabınıza para yatırın. Parayı çekin. Kısacası hesabınızı aktif bir şekilde kullanmaya çalışın.

Hesabınızda sürekli paranın bulunması kredi notunuzu olumlu olarak etkileyecektir. Ortalama 1 ay sonra düşük limitli de olsa banka size kredi ya da kredi kartı verecektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli