Kuzey Kore Güney Kore Sınırı / Dünyaca ünlü Panmunjom Kasabası - Sosyal İçerik Platformu
WhatsApp Gruplarında Davranış Şekilleri

Sıradaki içerik:

WhatsApp Gruplarında Davranış Şekilleri

e
sv

Kuzey Kore Güney Kore Sınırı / Dünyaca ünlü Panmunjom Kasabası

77 okunma — 05 Aralık 2017 01:38

Kuzey Kore Güney Kore Sınırı / Dünyaca ünlü Panmunjom Kasabası

Kuzey Kore Güney Kore Sınırı / Dünyaca ünlü Panmunjom Kasabası Kuzey kore ve Güney kore arasında üç yıl süren, büyük yıkımlara ve kayıplara sebep olan hatta 741 askerimizi şehit verdiğimiz savaş 27 temmuz 1953 te Panmunjom da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla sona erdi. Bir zamanlar küçük ve sakin bir Kore köyü olan Panmunjom, bugün dünyada eşi benzeri bulunmayan bir yer.
Güney kore ile Kuzey kore arasındaki sınıra adını veren Panmunjom, uzun yıllardır askerlerden arındırılmış halde, yani tampon bölgedir. Ancak tampon bölge olmasına rağmen, tampon bölge olarak da ikiye ayrılmış durumda. İkiye ayrılmış köyde bir sokak da iki ayrı ülkeye ait. Sokakta yer alan Birleşmiş milletler Askeri ateşkes Komisyonu binasıda ikiye bölünmüş durumda. Hatta sınır da müzakere masasının tam ortasından geçmektedir. Yani masanın yarısı başka yarısı da bir başka ülkeye ait diğer yarısıda bir başka ülkeye. Masadaki sınır ihlallerini önlemek için her iki uçta da silahlı iki asker nöbet tutmaktadır. Panmunjoma ve hatta sınırı barındıran binaya dahi turistlerin girmesine izin veriliyor. Ancak sınır masasını bekleyen askerlere dokunmak kesinlikle yasaktır. Kuzey ve Güney koreli yetkililer söz konusu olan masanın iki yanına oturarak görüşüyor.
Masada oturanların ellerini birkaç santim ileri uzatması sınırı ihlal edebilir, resmi olarak halen savaş halinde olan bu iki ülke arasındaki ateşkeste böylelikle bozulabilir. Ve birinin sınır ihlali yapması durumunda diğerinin ateş açma yetkisi vardır. Ve ayrıca şu bilgiyi de vermeliyiz ki Panmunjom da bir de boş tren istasyonu var. 2000 li yıllarda yapılan gara bugüne kadar tek bir tren uğramadı, birtek yolcu gelmedi.

Kuzey Kore Güney Kore Sınırı / Dünyaca ünlü Panmunjom Kasabası

Güney koreli İş adamlarının inşa ettirdiği istasyon, Güney ve Kuzey kore bir gün yeniden birleşirse diye hayata geçirildi. İstasyon bütün Asya yı dolaşıp Türkiye den de geçecek trans – sibirya hattının gelecekteki başlangıç noktası köyü bugün ziyaret eden turistlere sembolik olarak da birer damga vurulmaktadır. Resmi olarak halen bitmeyen savaş Panmunjom da kendini hissettirmeye devam etmektedir. Bölgede tansiyon her geçen gün hiç düşmemekte ve iki tarafında gözü sınırda birbirinin üstündedir. Genellikle iki taraf arası resmi görüşmelerde veya her iki tarafın turist ziyaretlerinde birleşmiş milletler binasının kapısı her iki tarafa da açılmaktadır.
Fakat Güney kore tarafı turist ziyretçileri binaya girince kuzey kore nin giriş kapısı kilitlenir. Kuzey kore nin turist ve ziyaretcilerinin binaya girişi sırasında da güney korenin bulunduğu tarafın kapısı kilitlenir. Böylece turistler askerlerin eşliğinde binaya ziyaret için giriş yapar. Fakat uyarmalıyız ki bu bölge her ne kadar tampon bölge olsa dahi iki tarafta da silahlı askerler nöbet tutmaktadır. İlk başlarda bahsettiğimiz de silahtan ve askerden arındırılmış diyorduk ama şimdi asker de silahta mevuzbahist konuda geçiyor. Şöyle belirtmek gerekirse Kore sınırı dünyada görüp görebileceğiniz en çok asker ve jiletli telle çevrilmiş bir sınır diyebiliriz. O kadar asker ve jiletli telden sonra bu tampon bölgede asker bulunması ve yalnızca yanlarında silah olarak tabanca taşımaları az önce saydıklarım yanında devede kulak olarak görebilirsiniz.
Yılların düşman kardeşleri olarak nitelendirdiğimiz bu iki düşman devletin savaş nedeni halen net olarak bilinmemektedir. Bir tarafın arkasında birleşmiş milletler ve ABD diğer tarafın arkasında Rusya ve Çin bence durum gayet ortada, Eğer iki tarafta bu durumu idrak ettikleri zaman asıl düşmanlarını anlayacaklarını umuyorum.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !