Genel Kültür Kelimesi Ne Zaman Doğmuştur? - Sosyal İçerik Platformu
Değişim Genel Kültürü Nasıl Etkiler?

Sıradaki içerik:

Değişim Genel Kültürü Nasıl Etkiler?

e
sv

Genel Kültür Kelimesi Ne Zaman Doğmuştur?

88 okunma — 05 Şubat 2018 11:46

Genel Kültür Kelimesi Ne Zaman Doğmuştur?

Genel Kültür Kelimesi Ne Zaman Doğmuştur? Bir toplumun tarihsel süreç içinde ürettiği ve kuşaktan kuşağa aktardığı her türlü maddi ve manevi özelliklerin bütününe kültür denir. Kültür bir toplumun kimliğini oluşturur ve bu kimlik sayesinde o toplum hakkında bilinen veya bilinmeyen özellikler gün yüzüne çıkar ve insanlar bilgi sahibi olur.

İnsanların birbiri ile kaynaşması ve kültür alışverişi yapmaları kendileri hakkında önemli olan olayların veya olguların yaşanmasını sağlayan bilim adamları, filozof gibi düşünürlerin yapmış olduğu icatlar veya edebiyatçılarının yazmış olduğu kitaplar veya ses getirebilecek herhangi bir buluş, herhangi bir savaş, herhangi bir afet genel kültürün doğmasını sağlamıştır.

 

a.)Genel Kültür Kavramı Nasıl Kültür İçinde Yer Almıştır?

Ses getirebilecek her olay ve olgular kültürün çeşitlenmesini ve alt başlıklarla değerlendirilmesi gerektiğini kendi özünde belirtir. Genel kültür diye tabir ettiğimiz kavram aslında bir toplumun sadece belli kavramlar hakkında yoğurulması gerektiğini ileri sürerek ve kendi kategorilerini:

a.) Bilim sanat alanında ses getiren olaylar ve olgular, b.) Felsefi düşünürler, c.) Edebiyat alanında ses getiren olaylar ve olgular… Genel kültür adından da anlaşılacağı üzere bir toplumun sadece genelinde olan olayları ve olguları anlamamızı sağlar. En basit bir olay bile genel kültür içinde yerini mutlaka hissettirir.

Örnek vermek gerekirse Anadolu Selçuklu devletinde hükümdarlık yapmış olan Alp Arslan Malazgirt savaşını kazanır ve Bizans gibi sömürgeci bir devleti Anadolu’dan uzaklaştırır ve Türklere Anadolu’nun kapılarını açmasını sağlar.

Verilen bilgilere bakarak Anadolu Selçuklu devletinde Alparslan diye bir hükümdarın olduğunu ve bu hükümdarın farklı bir devleti yenerek sınırlarını Anadolu’ya kadar ulaştırdığını çıkarabiliyoruz. Böylelikle kısa bir bilgiden Anadolu Selçuklu devleti hakkında konuşabileceğimiz bazı bilgiler elde ediyoruz ve birbirimize sorular sorup daha farklı yönlerini de öğrenmek için çaba sarf edebiliyoruz.

Bu gibi nedenler bize araştıran, sorgulayan ve düşündüren birtakım kavramlar sağlıyor ve genel kültür kavramımızın gelişmesini de beraberinde getiriyor. Demek oluyor ki genel kültür bazı bilgilerin öğrenildikten sonra insanların çeşitli yöntemlerle birbirlerine aktardıkları genel kabul görmüş gerçek yaşanmış birtakım olay ve olguların bilinme sürecine verilen addır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli