Bir Dilenci Ağzından - Sosyal İçerik Platformu
Dizin Oluşturma Botu Tarafından Erişilemedi

Sıradaki içerik:

Dizin Oluşturma Botu Tarafından Erişilemedi

e
sv

Bir Dilenci Ağzından

51 okunma — 01 Aralık 2017 00:12

Bir Dilenci Ağzından

Bir Dilenci Ağzından Zannediyorum ki aşağıda yazdığım mısralar bir dilencinin ağzından çıkabilecek en güzel ve en şiirsel sözler olsa gerek;

İyi kalpli bayanlar ve güzel bayanlar
Size dilerim kutlu bayramlar
Lütfen yüzüme iyi bakın
Ve beni dardan kurtarın
Boşa gitmesin bu şarkılar
Sadaka veren olsun bahtiyar
-Goethe

Sanırım çoğumuz dilenciye para vermişizdir yada eli ayağı tutuyor kalksın çalışsın diyenlerimiz olmuştur içimizde. Sonrasında ise acaba gerçekten ihtiyacı var mıydı veyahut çalışamayacak kadar bir hastalığı var mıydı diye düşünmüşüzdür.

Ancak yukarıda yazmış olduğum mısralar bir dilencinin ağzından bizlere aktarılmış gibi görünse de asıl anlatılmak istenen toplumda yardım elini bekleyen yardıma muhtaç kimselere nasıl yardım elimizi uzatacağımızı ve onlarla elimizde olanları nasıl paylaşacağımızın fikrini vurguluyor.

1700 lü yıllarda yaşamış olan büyük Alman yazarı Goethe teknolojinin dahi ne olduğunu bilmediği bir o kadar uzak kaldığı dönemlerde bir çok insanın göremediği veya da görüp de aldırış etmediği şeyleri fark etmiş ve onları bizzat görmüş ve yaşamıştır diye düşünmeden edemiyorum.Zaten hakkıyla büyük sanatçı olmanın bir kriteri de bu olsa gerek.

Bir Dilenci Ağzından

Bir şeyleri fark etmek ve onlara farklı bakabilmek. Tabii onların okuduklarını veya bildiklerini anlama bilmenin ötesinde bir bilge olma ruhunun derinliklerindedir. Onların sanki içlerinde bir yerlerinde fazladan göz veya kulak var. Farklı duyarlar ve duyarlılıklar gösterirler.

Eğer bir sanatçı eserini 60 yılda icra ediyor ise ortaya çıkan ürün bir o kadar paha biçilmez bir eser olsa gerek. Sanırım batı edebiyatında farklı bir tarzı ve olaylara bakış açısı ve onlara olumlu tepkiler veren sayılı şairlerdendir Goethe..

Şuan günümüzü geldiğimizde toplumsal yardımlaşma kavramına nasıl bakıyoruz incelemek gerek. Örneğin lüks aracımıza binip birkaç tur atmaya çıktığımızda kırmızı ışıkta durup yanda ki çöp kutusunda ekmek bulmaya çalışan bir dilenci ne kadar dikkatimizi çekiyor.

Veyahut dünyanın her hangi bir yerinde haksız yere ölen bir insanı gördüğümüzde bir şey yokmuş gibi sohbetimize devam ediyoruz. Eğer dünyada güçlü olan kazanacaksa ben yokum arkadaş demek de doğru değil.

Şöyle bir silkelenip kendimize gelelim. Ekmek ve yaşam mücadelesi veren bir çok kimse varken bizlerin böyle hiçbir şey yapmadan oturmamız doğru olmaz. Hep beraber yardıma muhtaç insanlara bir parça ekmek olalım. Aslında gerçek insan olmak bu değil mi zaten ?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli