Figaro'nun Düğünü Kimin Eseridir? - Sosyal İçerik Platformu
Bitcoin Yenidoğan Çocuklara Verilen İsim Oldu

Sıradaki içerik:

Bitcoin Yenidoğan Çocuklara Verilen İsim Oldu

e
sv

Figaro’nun Düğünü Kimin Eseridir?

68 okunma — 21 Aralık 2017 01:24

Figaro’nun Düğünü Kimin Eseridir?

Figaro’nun Düğünü Kimin Eseridir?Kendinden sonraki opera oyunlarını ve seyircisini, teatral ve müzikal uyumuyla etkileyen bu önemli yapıt hakkındaki bilgiler; genel kültürümüze de katkısını düşünerek özetleyecek olursak kısaca şöyledir.

İlk kez Viyana’da oynanan ve asıl adı Le Nozze Di Figaro olan eser opera buffa (komik opera) dır. 1786 yılında Wolfgong Amadeus Mozart tarafından bestelenmiştir. Liberettosu Lorenzo Da Ponte adlı yazara aittir. Aryalar Se Vuol Ballare ve Non Piu Andrai’dir. Dört perdeden oluşur.

1.PERDE

Oyun, karakterlerden kont Almaviva’nın karısı Rosina’ya duyduğu tutkulu aşkın giderek azalmasıyla yeni heyecanlar araması ve uşağı Figaro’nun evlenmek üzere olduğu, hatta karısının da oda hizmetçisi olan Susanna’ya aşık oluşuyla başlar. Figaro, kontun yanında çalışan genç kızların ilk gecelerini derebeyine bağışladığı eski bir feodal geleneğin gerçekleşmesinden korkar. Dr. Bartolo’nun eski kahyası Marcellina ise Figaro ile evlenmenin peşindedir. Çünkü Figaro aldığı bir borç karşılığında; bu parayı ödeyemediği takdirde Marcellina ile evleneceğine dair bir belge imzalamıştır. Olaylar gelişirken ergen yaştaki yaver Cherubino ise Barbarina ile flört etmektedir.

2.PERDE

Artık kontun sadakatinden şüphe duyan kontes Susanna ve Figaro ile iş birliği yapar.Kontes, kocasına karşı kurduğu planı uygulamak üzere Cherubino’nun Susanna kılığına girmesini istemiştir. Susanna Cherubino ve kontesin kontu tuzağa düşürme hazırlıkları, kontun onları prova sırasında yakalamasıyla sona erer. Fakat Figaro durumu toparlar ve kontu her şeyi yanlış anladığına ikna ederek; onun mahçup olmasına sebep olur. Ve bu sayede düğün için gerekli izni alır.

3.PERDE

Marcellina Figaro ile olan mahkemesinde, Figaronun yıllar önce kaybettiği oğlu olduğunu kolundaki bir işaretten anlar ve Bartolo ile evlenmeye karar verir. Kont Barbarina’nın isteği üzerine Cherubino ile evlenmesine izin verir.

4.PERDE

Hala kalbi kırık olan kontes ise Susanna’dan yardım ister ve kocasına Susanna’ymış gibi mektup yazarlar. Kontes Susanna kılığında kontla bahçede buluşacaktır. Figaro bunu yanlış anlar ve o da kontes kılığındaki Susanna ile flörtleşerek Susanna’yı kızdırır. Kont ise Susanna sandığı karısına aşkını ilan eder. Son perde tüm yanlış anlaşılmaların ortaya çıkmasıyla ve kontun yaptıklarından utanıp karısından af dilemesiyle biter.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli