Neden Bebekler Doğarken Ağlar - Sosyal İçerik Platformu
Neden Bebekler Elini Emer

Sıradaki içerik:

Neden Bebekler Elini Emer

e
sv

Neden Bebekler Doğarken Ağlar

60 okunma — 14 Ağustos 2019 11:50

Neden Bebekler Doğarken Ağlar

Neden bebekler doğarken ağlar acı ve zorlayıcı hislere, insan vücudu beyin uyarısı ile tepkiler vermeye başlar. Bebekler zorunlu ve sıkıntı veren her durumda yardım alamaya programlanmıştırlar. Ana rahminde akciğerleri olmalarına rağmen soluk alıp vermezler solunum işlemlerini plesenta sıvısı ile yaparlar ve akciğerleri de bu sıvı ile doludur.

Yeni doğan bir bebeğin anne ile bağlantısı kesilmesi için göbek bağı bağlanır olayın sonucunda bebek aldığı ilk nefes ile plesenta sıvısını dışarı atarlar ve akciğerlerini solunuma açar. Kapalı olan akciğerlerin açılmaya başlanması ile ağrılı ve yanma hissi veren bir süreç başlar, bebek buna tepki olarak ağlamaya başlar. Doktorlar bu işleme yardımcı olabilmek için bebekleri doğumun ilk anında baş aşağı tutarlar.

Bebeklerin ağlamasına sebep olan başka etkenler var mıdır?

Bebekler sadece acı etkenine bağlı bir şekilde ağlamazlar. Bunun fiziksel ve duygusal anlamda birçok sebebi olabilir. Doğum sürecinin verdiği yorgunluk ya da açlık hissi ile fazla uyarılması ağlamasının sebepleridir. Büyüme ile beraber hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları durumlara tepki olarak ağlayabilirler. Bu ağlama refleks bir davranış olarak kendini göstermeye başlayabilir.

Bebekler ağladığında ne yapmak gerekir?

Bir bebek ağlama ile kaybettiği kontrolünü kendisi sağlayamaz ve uzun süre ağladıklarında onlara müdahale etmek ve sakinleştirmeye çalışılmalıdır. Çünkü uzun süre ağlamaları onları hem bedensel hem de gelişimsel süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Buna bağlı olarak duyarlı bir stres algılama sistemi geliştirebilirler. Ayrıca duygusal sebeple ağlamalarına dikkat edilmelidir.

Çünkü duygusal etkenlerden doğan ağlamalar, büyüme sürecinde bebeklerde olumsuz bir yapı inşa etmeye başlayabilir. Bunun yanı sıra anne ve babanın bebeklerin yanında tartışmamalarına özen göstermeleri ve duygusal ihtiyaçlarına karşılık vermeye çalışmalıdırlar. Bazı araştırmalara göre ağlamalara erken müdahale etmek bebeğin ileri ki süreçte ağlamalarını azaltabilir. Bu yüzden ağlamalara erken müdahale etmek gerekir.

Annelerin bebeklerin ağlamalarının ne anlama geldiğini anlama şansları var mı?

Bazı pedagoglar doğumdan sonraki ilk bir yılı hamileliğin ikinci devresi olarak adlandırırlar. Bunun sebebi ise bebeğin hala annesinin bir parçası olduğunu düşünmesidir. Ana rahmini terk ettiğini geç anlarlar. Bebekler hep aynı tonda ağlar gibi gelse de aslında ihtiyaçlarına göre ağlama tonları değişebilir.

Doğumu ilk zamanların bunu anlama şansları olmasa da süreç içerisinde açlık, altının temiz olup olmadığı, yorgunluk ya da gaz gibi sebepleri anlamaya başlarlar. Bazen de bunu asla anlamayabilirler fakat önemli olan o an için bebeği sakinleştirmeye ve acısını dindirmeye yardımcı olmaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli