Ayurvedik Yöntemler Saç Dökülmesini İyileştirebilir Mi?
Vatandaş Çiftçi Pazarcı Da Şikayetçi

Sıradaki içerik:

Vatandaş Çiftçi Pazarcı Da Şikayetçi

e
sv

Ayurvedik Yöntemler Saç Dökülmesini İyileştirebilir Mi?

59 okunma — 14 Kasım 2017 16:47

Ayurvedik Yöntemler Saç Dökülmesini İyileştirebilir Mi?

Ayurvedik Yöntemler Saç Dökülmesini İyileştirebilir Mi? Saç dökülmesi dünyanın her yerinde birçok insanın karşılaştığı bir problemdir. Bu durumun saç kökü sorunu, hormonal dengesizlik, mantar enfeksiyonu gibi birçok sebebi vardır.

Yaş, genetik ve testosteron hormonunun kombinasyonundan ortaya çıkan saç dökülmesi problemini yaşayan insanlar modern tıbbın yanı sıra alternatif çözümlere de başvurmaktalar. Bu alternatiflerden birisi de ‘’Ayurveda’’ adını alan yöntemdir.

Ayurveda Yöntemi nedir?

Günümüzde Hindistan ve Nepal gibi ülkelerde uygulanmaya devam edilen antik çağlardan kalma bir sağlık sistemidir. Meditasyon, yoga ya da masaj gibi uygulamalar ile hastalıkları önleme ve var olan hastalığı tedavi etme yöntemine dayanır. İnsan vücudunu bir bütün olarak gören ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu yöntemin uygulandığı bir başka alan da saç dökülmesi problemidir.

Ayurvedik Yöntemler ve Saç Dökülmesi

Bu yönteme göre saç dökülmesinin alopesi areata ve androgenetik diye adlandırılan iki türü vardır. İlki bağışıklık sisteminden kaynaklanan ikincisi ise genetikten kaynaklanan bir sorundur. Genetik olarak bu problemi yaşayan erkeklerde saç dökülmesi erken yaşlarda başlar ve görünür şekilde kellik ortaya çıkar. Kafanın üst kısmında saçların seyrelmesi ve saç çizgisinin geri çekilmesi saç dökülmesinde yaşanan durumlardır. Saç dökülmesi problemi %60 oranında erkeklerde gözlenmektedir. Kadınlar için bir güzellik sembolü olan saçlar daha nadir bu problemle karşılaşır. Özellikle erkeklerin 20’li yaşlardan itibaren maruz kaldığı bu probleme çözüm getirebilmek için Ayurveda, çeşitli tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Ayurveda saçın keratinden, keratinin de kemik dokusundan oluştuğunu söyler. Dolayısıyla saç dökülmesinin önüne geçmek için kemiklerin güçlendirilmesi gerektiğini öne sürer.

Ayurvedik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ayurvedik yöntemlerden biri olan ve Shirobhayanga adı verilen uygulamada her gün kafa derisine 10-15 dakika masaj yapılır ardından su ile durulanır. Kan dolaşımını hızlandıran ve sababöz bezlerini canlandıran bu yöntem, Hindistan cevizi ve badem yağıyla masaj yapılarak da uygulanabilir. Bu yöntem saç dökülmesinin belirgin oranda yavaşlamasını sağlar.
Prachaana diye adlandırılan bir başka yöntemde ise uzmanlardan yardım alarak saç derisine iğne batırılarak az miktarda kan akıtılır. Isıtma ve buhar tedavisiyle strota isimli kanallardaki tıkanıklık giderilir.

Limon yapraklarının kullanıldığı terapide ise saç köklerinin güçlenmesi için limon yapraklarını kaynatıp ılıtarak saçlar yıkanır. Bunların dışında uzmanlardan yardım alarak ilaçla kusturma yapılarak içsel temizliğin sağlanması ya da bitkisel terapiler uygulanması Ayurveda yönteminin geliştirdiği tedavi yollarındandır.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ise şudur: Ayurveda yönteminin geliştirdiği bitkisel ilaçların kullanımında mutlaka doktorlara danışılarak hareket edilmelidir. Oluşabilecek herhangi bir yan etki veya olumsuz bir durumu önlemek için bu uyarı önemlidir.

Saç Dökülmesi ve Beslenme

Beslenme düzeni ve çeşidi birçok problemde olduğu gibi saç dökülmesinde de önemli bir etkiye sahiptir. Saç dökülmesinin önüne geçilebilmesi için önerilen beslenme düzenlemelerinden bazıları şunlardır:

-Sigara, çay, kahve ve alkol tüketiminden uzak durulması
-Baharatlı, yağlı, asitli besinlerin tüketilmemesi
-Alınan gıdalarda bolca proteine yer verilmeli

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli