Bumbar Dolması Nasıl Yapılır? - Sosyal İçerik Platformu
En İyi 10 Dövüş Filmi

Sıradaki içerik:

En İyi 10 Dövüş Filmi

e
sv

Bumbar Dolması Nasıl Yapılır?

75 okunma — 26 Kasım 2017 03:41

Bumbar Dolması Nasıl Yapılır?

Bumbar Dolması Nasıl Yapılır?Anadolu mutfağının sakatatlardan yapılan yemekleri olduğunu biliyorsunuz. Mumbar dolmasını da bu sakatatlardan yapılan yemekler içindedir.

Mumbar Dolması Malzemeleri

-3 takım koyun bağırsağı
-350 gr az yağlı kıyma
-3 su bardağı pirinç
-3 veya 4 adet iri boy soğan
-1 demet maydanoz
-2 adet orta boy domates
-1 çay kaşığı dolusu karabiber
-1 tatlı kaşığı kadar tuz
-Bağırsakları bağlamak için makara ipliği

Bağırsakları Temizlemek

-Limon suyu
-Sirke
-Kalın tuz

Nasıl Yapacaksınız? İşte Tarif:

​​​- Mumbar dolması için önceden kasabınızdan bağırsakları ters yüz etmeden kaba pisliği akıtmasını rica edin. Yine de mutlaka bol ve mümkünse tazyikli su vererek tekrar temizleyin. Dış yüzünü de kontrol ettikten sonra sirkeli, tuzlu, limonlu suda derin bir kapta 1-2 saat kadar bekletin.
-Bağırsakları parmağınızla veya bir araç kullanarak ters çevirin. İç yüzey dışta olacak şekilde tekrar hazırladığınız limonlu, sirkeli, tuzlu suda mıncıklayarak temizleyin. İsterseniz bu suda da 1-2 saat bekletebilirsiniz.
-Bağırsakları tekrar sudan geçirin ve doldurulmaya hazır hale getirin. Parlak iç yüzeyin içte olmasına dikkat edin.
-Bağırsakları tekrar limonlu, sirkeli, tuzlu suda bekletirken, içi hazırlamaya başlayın. Soğanları karıncabaşı tabir edilen şekilde küçücük doğrayın ve domatesleri rendeleyip maydanozları incecik kıyın. Kıyma, pirinç, karabiber ve tuzla karıştırıp dolma içini hazırlayın.
​​​​​​-Parmak yardımıyla veya bir araç mesela patlıcan oyacağı kullanarak dikkatlice bağırsakları doldurun. İsterseniz temiz bir makara ipliğiyle başlayın. Tencerenize dolma seviyesinde su koyun.

Pişme Süresi

Mumbar dolmasının pişme süresi aslında bağırsaklarınızın pişmesine bağlıdır; ancak yaklaşık kırk dakikalık bir süre tahmin edilebilir. Önce harlı daha sonra yavaş ateşte pişirmenizi öneririz.

Arzu ederseniz kimyon serpmeyi de deneyebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli