Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? - Sosyal İçerik Platformu
Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Olmalı

Sıradaki içerik:

Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Olmalı

e
sv

Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer?

79 okunma — 29 Mart 2020 16:47

Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer?

Çocuklarda ateş kaç gün sürer?Çocuklar da özellikle bebekler de çok sık ateş rahatsızlıkları baş gösterebiliyor. Bu da bünyenin daha ufak olmasından kaynaklanmaktadır.
Ancak erken teşhis her şeyden çok daha önemlidir.

Böyle bir durum da hemen sağlık kuruluşumuz olan 112 aramalı ya da imkanınız varsa hemen hastaneye gidilmelidir. Yüksek ateşlenme sonucu havale dediğimiz nöbet nöbet gelen tehlikeli hastalıklardandır.

Özellikle 6 ay ve 6 yaş arası çocuklar da bu durum çok fazla görülmektedir. Normal bir vücut ısısı 36 ile 37 arasında seyrettiği taktir de bu normal sayılmaktadır. Eğer ki vücut sıcaklığı 38 derecenin üstünde seyretmeye başlarsa işte o zaman tehlike çanları çalmaya başlamıştır.

Çocuklar Neden Sık Ateş Olur?

Genellikle çocukların sağdan soldan kapmış olduğu enfeksiyon sonucunda böyle bir rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Özellikle evinize gelen insanlardan çocuklarınızı olabildiğince uzak tutmaya çalışın.
Çünkü bebeklerin bünyesi ufak olduğu için en ufacık bir mikroptan dolayı dahi olsa hasta olma olasılığı hızlı bir şekilde artıyor. Bunun yanında en fazla görülen diğer bir rahatsızlık ise bağırsak ve idrar yollarıdır. Buralardan da kolay bir şekilde hastalığı bulabiliyorlar.
Sizler de birer anne baba olarak çocuğunuzu en yüksek hijyenli ortamlar da bulundurmaya özen gösteriniz.

Havale geçirmekte olan çocuğun tepkileri nasıl olur?

Yüksek ateş sonucu kendini kaybetmesi, bilinç kaybı ve vücutta kilitlenmeler görülebilmektedir.
Yine bedeninde kasılmalar ve göz kayması da çok sık rastlanan vakalar arasındadır. İşte bunlarla birlikte solgunluk ve bitkinlikte baş gösterir. Çok nadir olsa da havale sonrası baygınlık da görülebilmektedir.

Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer?

Bunu tam olarak kestirebilmek mümkün değildir. Bünyenin direncine bağlı olarak 1 ile 2 gün arası değişkenlik gösterebilir.
Çocuğunuzu rahatlatmak için ılık su ile banyo ettirebilir ya da kol altına ıslak bir bez koyarak ateşini hafifletebilirsiniz.

Çocuklarda ateşe enfeksiyon neden oluyorsa enfeksiyon tedaviyle giderilmedikçe ateş düşürülemez. Çocuk ya da bebeklerin bu durumda enfeksiyondan arındırılması gerekmektedir. Bu süreç 2-3 gün kadar sürebilir. 5 yaşından küçük çocuklarda havale geçirme durumu olduğundan doktora gidilmelidir

Eğer evdeyseniz ve çocuğunuza ateş düşürücü ilaç verdiyseniz ilaç 45 dakika içinde etkisini göstermelidir. 45 dakika sonra hala ateşte düşme yoksa doktora gidilmelidir

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli