Vekalet Verirken Gerekenler - Sosyal İçerik Platformu
Passolig Nasıl Kredi Kartı Olur

Sıradaki içerik:

Passolig Nasıl Kredi Kartı Olur

e
sv

Vekalet Verirken Gerekenler

114 okunma — 17 Haziran 2019 23:20

Vekalet Verirken Gerekenler

Vekalet Verirken Gerekenler;Özellikle tapu alım satımları, boşanma davaları, bir takım veraset ve intikal işlemlerini başka birinin sizin yerinize yapabilmesi için noter tasdikli vekalet almanız gerekmektedir. Veraset verecek kişinin herhangi bir akli engeli olmaması gerekmektedir ve 18 yaşını geçmiş olması gerekmektedir.

Aksi takdirde vekalet veremez. Vekalet verme işlemi için kişi kendisi notere gider ve vekaletnameyi düzenletir. Bu işlemler sırasında vekalet verilecek olan kişinin yanınızda olma zorunluluğu yoktur. Ancak kimlik bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. Her durum için farklı bir vekalet çıkarmak gerekmektedir. Nasıl bir vekalet çıkarmanız gerektiğini aşağıda bulabilirsiniz.

Vekalet Çeşitleri Nelerdir?

* Genel vekaletname
* Tanıma ve tenfiz vekaletnamesi
* Şirketler için hisse devri vekaletnamesi
* Şirketlerin vermiş olduğu vekaletname
* Satış vadi için vekaletname
* Gayrimenkul alım satımı için verilen vekaletname
* Boşanma davası açmaya, açılmış olan boşanma davasını kabul etme yetkisi veren vekaletname

Vekaletname çıkarırken mutlaka neler için vekalet verdiğinizi tek tek söylemelisiniz. Aksi halde vekaletnameniz eksik kalır ve kişi işlemleri yapamaz. Böyle bir durumda tekrar vekalet vermeniz gerekmektedir. Vereceğiniz bütün yetkileri memura tek tek söyleyin ve hiçbir detayı atlamayın. Vekaletnamenize süre ekleyebilirsiniz örneğin; senelik veya altı aylık gibi. Süreyi tamamen siz belirliyorsunuz. Eğer süresiz bir belge hazırlatırsanız vekaleti iptal ettirmek için notere gidip azilname düzenletmek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.

Vekaletname İçin Evraklar Nelerdir?

* Vekalet verilecek olan kişinin adı soyadı ve kimlik numarası
* Vekalet verecek olan kişinin 2 adet fotoğrafı
* Vekalet verecek olan kişinin kimliği
Yukarıda belirtmiş olduğumuz evrakların dışında;
* Tüzel kişiler için kişiden kimlik, imza sirküleri ve yapılacak talimatların olduğu bir belge istenir. Bu belge imzalı olmalıdır.
* Eğer vekalet yurt dışında kullanılacak ise, kullanılacak ülkenin dilinde yeminli bir tercüman tarafından hazırlanması gerekmektedir.
* Eğer bir gayrimenkul söz konusu ise tapu bilgileri gerekmektedir.
* Araç alım ve satım işlemi ise ruhsat bilgileri gerekmektedir. Bu evraklarla birlikte gittiğinizde vekalet çıkarma işleminiz yapılır.

Vekaletname Ücretleri Ne Kadar?

Verilen her vekalet türüne göre bu ücretler değişmektedir. En doğru bilgiyi evinize en yakın notere gidip öğrenmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Şunu unutmayın noterler kartla işlem yapmazlar parayı yanınızda mutlaka nakit olarak getirmeniz gerekmektedir. Tahmini olarak ödemeniz gereken ücretler şu şekildedir;
Araç için 90,00- 120,00 TL
Avukat vekaleti için 90,50- 120,00 TL
Genel vekaletname için 200,00- 250,00 TL
Tapu için 122,00 TL ödemeniz gerekecektir. Bunlar tahmini rakamlardır ve değişiklik gösterebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !