Çocuğa Sorumluluk Kazandırmanın Yolları - Sosyal İçerik Platformu
İstenmeyen Siteleri Engelleme Yöntemleri

Sıradaki içerik:

İstenmeyen Siteleri Engelleme Yöntemleri

e
sv

Çocuğa Sorumluluk Kazandırmanın Yolları

62 okunma — 02 Haziran 2018 13:28

1. Sorumluluk Nedir? Anne Baba Ne Yapmalıdır?

Çocuğa Sorumluluk Kazandırmanın Yolları;Başarılı olmayı ve mutlu olmayı bir yöne sokan en önemli olgulardan biri de sorumluluktur. Çocuğun sorumluluk sahibi olmasını her anne-baba istemektedir.

Sorumluluk, kendimize olduğu kadar çevremize de yapmamız gerekenleri yapmamızı ve onlara karşı yükümlülüklerimizi, tam zamanında ve tam olarak yerinde yapmamızı gerektirir. Çocuklara bu özellik kazandırılırken hangi döneminde olduğu ve o dönem hakkında anne-baba bilgisi en önemli dönüm noktalarından biridir.

Çocuğun her döneminde ve yetenek düzeyine göre uygulanabilecek olan sorumluluklar verilmeli ve çocukların sorumluluk duygusunun gelişimi sağlanmalıdır. Böylece otokontrol kazanmasına da zemin hazırlanmış olunur.

Sorumluluk duygusunun hemen kazanılacağı yönünde bazı anne-babalar yanılgıya düşmektedir. Sorumluluk bir anda kazanılmayacağı gibi kazanılan sorumlulukta kolay kolay kaybedilmemektedir. Sorumluluk duygusu zamana bağlı olarak kazanılmaktadır.

2. Anne Babalar İçin Birkaç Yol Önerisi

Anne-babalara birkaç yol önerisi vermek gerekirse

2.1. Onlara küçük sorumluluklar yükleyerek, sosyalleştirin ve sosyal hayata geçmesini sağlayınız.

Küçük yaşlarda çocuğa sorumluluk vermek çok önemli bir şeydir, hem otokontrol kazanmasını sağlar, hem güven duygusunu geliştirir, hem de ileride olacak dinamik sosyal yaşama adaptasyon sürecinde inanılmaz katkılarda bu devini kendi yapması gerektiğini ve annesine yaptırmaması gerektiğini öğrenen çocuk, ileride herkesin kendi görevleri olduğunu daha rahat kavrayacaktır.

2.2. Ona bir rol-model olunuz.

Çocuk, özellikle kızsa, annesinin, erkekse babasının hareketlerini kopyalamaya çalışır. O yüzden çocukların onları izlediğini kesinlikle unutmamalı ve bütün davranışlarını ona göre yapmaya çalışmaları anne-baba için çok önemlidir. Kendileri sorumluluk sahibi olurlarsa, çocuklar da sorumluluk sahibi olmaya daha meyilli olacaklardır.

3. Çocuklarınızın karakterini iyi analiz ediniz ve onları tanıyınız.

Her çocuğun karakteri farklıdır ve onlara uygun sorumlulukların verilmesi gerekir. Anne babanın çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemini ve karakterini bilmeli ve ona göre sorumluluk vermelidir. Bu nedenle anne-babanın gözlem yeteneği çok önemlidir, çocuğunu çok iyi gözlemlemeli ve onu anlamaya çalışmalıdır. Okuyacağı çocuk gelişim kitapları anne-babanın işine yarayabilmektedir.

4. Küçük yaşlardan sorumluluk duygusunu öğretmeye çalışınız.

Bir çocuğa sorumluluk duygusunu öğretmek ne kadar erken başlarsa o kadar iyidir. Çocuğun eğitim hayatına başlayana kadar böyle bir şey yapmamak çocuğun da anne-babanın da zararına olacaktır. Küçük çocuklara da verilebilecek küçük sorumluluklar vardır.

5. Sabırlı ve onları destekleyici bir tutum takınınız.

Çocuğun sorumluluk duygusunu, bir anda almasını beklemek hayalci bir beklentiden öteye geçmez o yüzden sabırlı olmalısınız ve onları bu konuda sürekli desteklemelisiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli