Türkye De Çekilen İlk Film Hangisidir
Saç Boyamanın İncelikleri

Sıradaki içerik:

Saç Boyamanın İncelikleri

e
sv

Türkiye De Çekilen İlk Film Hangisidir

51 okunma — 14 Kasım 2017 17:20

Ayastefanos’ta ki Rus Abidesi’nin Yıkılışı

Türkiye De Çekilen İlk Film Hangisidir Fuat Uzkınay, Birinci Dünya Savaşın’da yedek subay olarak görev yapmıştır. 14 Kasım 1914’te Türk sinema tarihinin ilk filmini çekmiştir. Bu film belgesel niteliği taşımaktadır. “Ayastefanos’ta ki Rus Abidesi’nin Yıkılışı” isimli bu film 150 metre uzunluğundadır. Siyah-beyaz çekilmiştir.

Film Nasıl Çekilmiştir?

“Ayastefanos’ta ki Rus Abidesi’nin Yıkılışı” adlı filmin konusunu öğrenmek için biraz tarihte geçmişe gitmek gerekir. 1877 yılında Rusya, Osmanlı Devleti’ne saldırmak için Kafkasya ve Balkanlar’dan harekete geçmiştir. Ayastefanos denilen yere kadar ilerlemişlerdir. (Ayastefanos günümüzde Yeşilköy’ün eski adıdır.) Ancak İngiltere Rusya’ya verdiği uyarı ile orduyu durdurmuşlardır. Ve burada Ayastefanos Antlaşması imzalanmıştır.

18 yıl sonra Rusya, savaş sırasında verdikleri kayıpları tek bir mezarlıkta toplamak istediklerini bildirmişlerdir. Dönemin padişahı II. Abdülhamit bu isteği kabul etmiştir. 1895 yıllık abidenin yapımına başlanılmıştır. Abidenin taslağını Rusya’nın İstanbul’da bulunan askeri ataşesi Albay Peçkov çizmiştir. Rus mimar Bozarov tarafından ise inşa edilmiştir. 1898 yılında inşası bitmiştir. Grand Dük Nicolas’ın katıldığı tören ile askerlerin kemikleri getirtilerek buraya gömülmüştür.

Türkiye De Çekilen İlk Film Hangisidir

Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile Osmanlı Devleti Rusya’ya savaş açmıştır. Savaşın başlaması ile Ayastefanos Rus Abidesinin yıkılması kesinleşmiştir. 14 Kasım 1914’te saat 08:30’da Ayastefanos Abidesi büyük bir kalabalık ve teğmen Bahri Doğanay tarafından yerleştirilen dinamitler ile patlatılmıştır. Bir kaç ay önce açılan, Fuat Uzkınay’ın da içinde bulunduğu foto film merkezi aldığı emri uygulayarak bu olayı filme çekmiştir. Fuat Uzkınay’ bu filmi Sigmund Weinberg yapımcılığı ile çekmiştir. Filmin çekilme tarihi Türk sinemasının başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Fakat “Ayastefanos’ta ki Rus Abidesi’nin Yıkılışı” filmi günümüze kadar ulaşamamıştır. Sadece filme ait bazı görüntüler arşivlenmiştir.

Aslında çekilen ilk Türk filmi “Himmet Ağa’nın İzdivacı” adlı eserdir. Fakat bu filmin oyuncuları savaş sırasında askere alındıkları için filmin çekimleri yarım kalmıştır. Bu yüzden “Ayastefanos’ta ki Rus Abidesi’nin Yıkılışı” filmi ilk Türk filmi olarak kabul edilmiştir.

Fuat Uzkınay

1 Ocak 1888 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk Türk sinemacısıdır. 1914 tarihinde Şehzade başında açılan Milli Sinema’nın açılmasında büyük katkıları olmuştur. Türkiye’de sinemayı halka ilk tanıtan Sigmund Weinberg’den, sinema oynatıcısının eğitimini almıştır. 1916 yılında MOSD’un başına getirildi ve ilk konulu film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” filmini bitirdi. 1956 yılında vefat etmiştir. Ankara’da bulunan Kara Kuvvetleri Foto Film Merkezi’nin bir stüdyosuna, verdiği hizmetlerden dolayı Fuat Uzkınay’ın adı verilmiştir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli