Uzun dönem askerlik süresi 9 aya mı düşecek? Hulusi Akar tarih verdi - Sosyal İçerik Platformu
Bitcoin 2019’dan Önce 100 Bin Dolar Olabilir Mi?Uzmanlar Buna İnanıyor

Sıradaki içerik:

Bitcoin 2019’dan Önce 100 Bin Dolar Olabilir Mi?Uzmanlar Buna İnanıyor

e
sv

Uzun dönem askerlik süresi 9 aya mı düşecek? Hulusi Akar tarih verdi

81 okunma — 04 Kasım 2018 12:51

Uzun dönem askerlik süresi 9 aya mı düşecek? Hulusi Akar tarih verdi

Uzun dönem askerlik süresi 9 aya mı düşecek? Hulusi Akar tarih verdi Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu. Bedelli askerlikte yaş 25, ücret ise 15 bin TL olduğu açıklandı. Bedelli askerlikten faydalanacaklar 15 bin TL bedel karşılığında 21 gün askerlik meydana getirecek.

Bedelli askerliğin çıkmasıyla birlikte normal askerlik meydana getiren binlerce askerin gözü kulağı normal askerlik süresi kısalacak mı? 12 ay olarak meydana getirilen askerlik düşecek mi?

Milli savunma Bakanı Hulusi Akar, “2-3 ay içinde tek tip askerlik gelecek.

Bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkarıp bir zemine kavuşturmamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu. Bedelli askerlikte yaş 25, ücret ise 15 bin TL olduğu açıklandı.

Bedelli askerlikten faydalanacaklar 15 bin TL bedel karşılığında 21 gün askerlik meydana getirecek. Bedelli askerliğin çıkmasıyla birlikte düzgüsel askerlik meydana getiren binlerce askerin gözü kulağı düzgüsel askerlik süresi kısalacak mı?

12 ay olarak meydana getirilen askerlik düşecek mi? Ulusal savunma Bakanı Hulusi Akar, “2-3 ay içinde tek tip askerlik gelecek. Bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkarıp bir zemine kavuşturmamız gerekiyor.

” ifadesini kullandı.Ulusal savunma Bakanı Hulusi Akar, “2-3 ay içinde tek tip askerlik gelecek. Bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkarıp bir zemine kavuşturmamız gerekiyor.” dedi.
24 Haziran seçimleriyle beraber Türkiye gündemine gelen bedelli askerlik çıkacak ?

Hulusi Akar tarih verdi

Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? Bedelli askerlik seçimlerden mi önce yoksa seçim hemen sonra mı çıkacak? Bedelli askerlikte yaş ve ücret ne olacak? Soruları gündemi meşgul ediyordu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni kabinesinin açıklanmasının derhal daha sonra bedelli askerlik ile ilgili yukarıda dile getirilen soruların cevabı da netlik kazandı.

AK Parti Grupbaşkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlik yaşlarının 25, bedelli askerlik ücretinin ise 15 bin TL bulunduğunu açıkladı. Poşet yasa ile TBMM Bütçe Komisyonu’na sevk edilen bedelli askerlik süresi ise 21 gün oldu. Bedelli askerlik ile ilgili beklentilerin karşılanmasından sonra şimdi de binlerce genç askerlik kısalacak mı 2018? Askerlik düşecek mi?

Askerlik düşecek mi ne vakit belli olacak? Askerlik 9 aya düşecek mi? Askerlik düşecek mi son dakika haberleri? Genelkurmay başkanlığı askerlik düşecek mi? Sorularının cevabını merak ediyor. AK Parti Grupbaşkanvekili Mustafa Elitaş seçimlerden önce yaptığı mevzuşmada, askerlik süresini kısaltmak yeni hükümetin ilk gündemlerinden biri olacağını açıklamıştı.

Mustafa Elitaş şöyle demişti: “750 – 800 bin her yıl askerlik çağı gelen kardeşimiz var. TSK’nın yılda 300 bin asker alma kapasitesi var. Ya TSK’nın 4 ayda bir meydana getirilen devrelerini 3 ayda bire düşürerek askerlik süresini kısaltmak ya da Başbakanımızın dediği şeklinde bedeli mukabilinde askerliğini ifa etmiş saymak. Sanırım yeni hükümetin ilk gündemlerinden biri bu kanun olarak gelecek. Bu işlerin hükümetle uyumlu olarak yapılması gerekir.”

Askerlik süresi 9 aya mı düşecek
normal askerlik süresi 15 ay iken 1 Ocak 2014’ten itibaren askerlik süresinin 12 aya indirilmişti. Kısa dehemmiyet askerlik 6 aydır. Yedek Subay askerlik süresi 12 aydır. Bedelli askerliğin çıkmaından sonrasında vatadaşları normal askerlik süresininde düşmesini istemekte. Yeni askerlik süresinin de 9 ay olması beklenmekte.

Hulusi Akar: Er alımı yapılmayacak
milli müdafa Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) profesyonel askerliğe geçişin önceden başlatıldığını anınmsatarak, “profesyonel askerlik aslına bakarsanız var. Bizim uzman çavuş ve erbaş alımlarımız devam ediyor. Jandarma, 2020’den itibaren er alımı yapmayacak. TSK için er alımına devam ediyoruz, edeceğiz” dedi.

Askerlik 2 aya mı inecek?

Milliyet Gazetesi yazarı Abdullah Karakuş köşesinde AK Parti kulislerinde edinmiş olduğu izlenimlerini köşesine taşıdı.

Karakuş’un izlenimlerine nazaran, yeni sistemin bedelliye ihtiyaç duyulmayacak bir sistemi alternatifli olarak getireceği. Süre olarak öne çıkan düşünce ise 2 ay.

Belirli bir para yatırılarak 2 ay askerlik yapılması ve böylece devamlı yaşanan bedelli tartışmalarından bitirilmesi hedefleniyor.

Milliyet Gazetesi yazarı Abdullah Karakuş’un köşesinden aktardığı bilgiye nazaran uzun ve kısa olan eski sistemin de kalması ve isteyenin istediği sisteme nazaran askerliğini yapması da düşünülüyor.

Önümüzdeki günlerde hem süre hem de ücret çalışması alternatifli olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak ve son karar verilecek.

Askerlik süresi 83 yılda 26 defa değişti

– 21 Haziran 1927: Piyade derslikına bir buçuk yıl, Mızıka sınıfına 2, Jandarmaya 2 buçuk yıl, denizcilere 3 yıl askerlik uygulaması başlatıldı.

– 30 Kasım 1935: Piyadeye 18 ay, Jandarma ve Gümrük Komutanlığı personeline 30 ay askerlik uygulanmaya başlandı.

– 06 Ocak 1941: İkinci Dünya Savaşı sebebiyle tabanca altındakilerin askerliği 1 yıl uzatıldı.

– 14 Temmuz 1950: Denizciler 3 yıl, Jandarma ve Gümrük Komutanlığı personeline 30’ar ay, öteki sınıflara 2’şer yıl uygulama yapıldı.

– 24 Ocak 1963: Askerlik süresi 24 aya düşürüldü.

– 27 Temmuz 1970: Askerlik süresi 20 aya indirildi.

– 09 Temmuz 1984: Askerlik süresi 18 aya indirildi.

– 11 Temmuz 1992: Askerlik süresi 15 aya indirildi.

– 20 Aralık 1993: 1972/4, 1973/1, 1973/2 tertiplerin terhisleri 4 ay süre ile durduruldu. Söz konusu tertipler, 15 ay yerine 19 ay askerlik yaptılar. *

– 10 Ekim 1994: 1973/3 tertipler 3 ay geç terhis edildi.

– 6 Ocak 1995: Askerlik 15 aydan 18 aya çıkarıldı.

– 15 Temmuz 2003: Askerlik hizmet süresi 18 aydan 15 aya indirildi.

– 1 Ocak 2014’ten itibaren askerlik süresi 12 aya indirilmişti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !