Buz Pateninde Puan Hesaplaması - Sosyal İçerik Platformu
Buz Pateni Sporunun Kuralları Nedir?

Sıradaki içerik:

Buz Pateni Sporunun Kuralları Nedir?

e
sv

Buz Pateninde Puan Hesaplaması

78 okunma — 23 Kasım 2017 09:31

Buz Pateni Nedir?

Buz Pateninde Puan Hesaplaması Buz üzerinde, buza uygun bir paten ile kayarak yapılan spordur. Son derece güzel ve estetiktir spordur. Televizyonda yapılan buz pateni ile ilgili programlar oldukça ilgi toplamıştır. Buz pateni için buzun özel bir genişlikte ve uzunlukta olması gerekir.

Yapılan buz patenine göre kullanılan patenler farklıdır. Figür patencilerin, patenleri onlara uygun olarak tasarlanmıştır. Buz pateni öğrenilmesi zaman alan bir spordur. Disiplin ve uzun süreli çalışma gerektirir hem uzun süre hem de her gün yapılması gerekir. Bu sporu öğrenmek ve yapmak isterseniz uzun zamanlar çalışmanız gerekecektir.

Buz pateni yapacak olan kişilerin iyi bir antrenöre ihtiyacı vardır. Ve o estetik hareketleri yapmak için de iyi bir koreograf gerekmektedir. Buz pateni günden güne daha çok halk tarafından sevilmekte ve yaygınlaşmaktadır.

Buz pateni yarışması iki bölümden oluşur ve iki gün sürer. Yarışacak olan buz patenciler ilk gün programlarını yaparlar ikinci gün ise diğer programlarından hareket sergilerler. Bunları yapmak ve sunmak zorundadırlar. Buz patenin de hareketlere eleman denir. Buz patencilerin yapamadığı her hareket için hakemler puan kırarlar. Bunları tekrar yapma gibi şansları yoktur. Kuralların önemli kısımları yarışma anında sporcuların yaptığı hatalardan ve yanlış hareketlerden, hata sayılarından düşülmesiyle ilgilidir.

Bir patencinin yarışmalardan altı puan alması onun hareketlerini eksiksiz yaptığı ve hatasız elemanlarını yapmış olduğu anlamına gelmektedir. Altı puan almak çok nadir görülür. Spor çeşitlerinden olan buz pateni, koordinasyon gerektiren bir faaliyettir. Tam puan almak o yüzden zordur.

Hakemlerin Puan Verirken Dikkate Aldıkları Unsurlar

– Performansın zorluğu
– Farklılık
– Hız
– Programın temiz olması
– Hızın değişimi
– Artistik hareketler
– Buz pistinin kullanışı
– Duruş
– Orijinallik
İfade
– Müzikle Uyum, dikkate alınarak puanlamalar yapılır.

Bu puanlamalar yapılırken hakemler birbirleriyle konuşamazlar. Puanlar altı sayısı üzerinden yapılır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "https://sosyalicerik.net/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { Swal.fire("Başarılı","Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.","success"); } }); } });
Bültene Kaydol Anında Haberdar Ol !