Türkiye'de Başarılı Kadın Yazarlar.-sosyal içerik platformu
Tam Teminatlı Opsiyon İşlemi Nedir?

Sıradaki içerik:

Tam Teminatlı Opsiyon İşlemi Nedir?

e
sv

Türkiye’de Başarılı Kadın Yazarlar

77 okunma — 14 Aralık 2017 21:22

Türkiye’de Başarılı Kadın Yazarlar

Kadınlar, her alanda olduğu gibi edebiyat dalında da adlarını duyurmuş ve birçok çarpıcı ve etkili kitaplar yazmışlardır. Tarihe baktığımızda Cumhuriyet’ten bu yana birçok Türk kadın yazar akıllara kazınmıştır.

Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar, sadece yazdığı kitaplar ve yazarlığıyla değil; siyaset ve askerliğiyle de ün kazanmış bir yazardır. Ayrıca öğretmendir. Adıvar, Cumhuriyet Döneminde en çok eser yazan kadın yazar olmuştur. Toplamda 27 eseri ve daha birçok inceleme yazısı bulunmaktadır. Halide Edip Adıvar, Ateşten Gömlek, Sinekli Bakkal, Vurun Kahpeye, Sinekli Bakkal ve Handan gibi bilinen eserlerin yazarıdır.

Nezihe Meriç

Türk edebiyatında yazdığı öykülerle adından söz ettiren Nezihe Meriç, öykülerinde kadın ve çocuk sorunlarına değinmiştir. Meriç Simavi Edebiyat Ödülü ve Mersin Kenti Edebiyat Ödüllerini almıştır. Bilinen kitapları ise; Bir Kara Derin Uyku, Korsan Çıkmazı, Bir Şey ‘dir. Yazar kanser nedeniyle 2009’da hayatını kaybetmiştir.

Gülten Dayıoğlu

1935 Kütahya doğumlu olan yazar, çocuk ve gençlik kitapları yazmıştır. Toplamda 73 eseri olan yazar birçok kurum tarafından ödüller aldı. En bilinen eserleri ise; Fadiş, Ölümsüz Ece, Dört Kardeştiler, Tuna’dan Uçan Kuş ve Kaf Dağı’nın Ardına Uçuş ‘tur.

Ayşe Kulin

1941 doğumlu Ayşe Kulin birçok ödül alan ve hala güncelliğini yitirmeyen, yazmaya devam eden başarılı bir Türk kadın yazardır. Gülizar adlı öykü kitabı filme uyarlanmış ve Kültür Bakanlığı’ndan ödül almıştır. Aylin kitabıyla yılın yazarı seçildi. Ve daha birçok ödül almış olup dizi ve filmlere konu olan kitaplar yazmıştır. En bilinen kitapları; Veda, Türkan, Adı: Aylin, Nefes Nefese, Gece Yolcuları ‘dır.

Elif Şafak

1971 doğumlu Elif Şafak, okur kitlesi oldukça geniş ve çok satılan kitaplar yazmış ve her yazdığı kitapla ilgi toplamış başarılı bir kadın yazardır. 2009 yılında en çok edebi eser satan kişi ünvanını almıştır. Bilinen kitapları; Aşk, Mahrem, Baba ve Piç, Araf, Pinhan ve Med-Cezir’dir.

Başarılı Diğer Türk Yazarlar

Başarılı Türk kadın yazarlarımız tabi ki bu kadar sınırlı değildir. Yazdıkları eserlerle adlarını duyurmuş ve başarılı olmuş daha birçok yazarımız bulunmaktadır. Kerime Nadir Azrak, Tomris Uyar, Tezer Özlü, Sevgi Soysal, Feruza Çerçi, İnci Aral, Alev Alatlı, Lale Müldür, Adalet Ağaoğlu, Ece Temelkuran, İpek Ongun, Buket Uzuner, Mine Söğüt ve Gülten Akın gibi adını sayfalara sığdıramayacağımız birçok başarı kadın yazarımız bulunmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli