Türk Sinemasının Vazgeçilmezleri - Sosyal İçerik Platformu
Osmanlı Tarihi Bibliyografyası

Sıradaki içerik:

Osmanlı Tarihi Bibliyografyası

e
sv

Türk Sinemasının Vazgeçilmezleri

70 okunma — 10 Eylül 2018 13:18

Türk Sinemasının Vazgeçilmezleri

Efsaneler

Türk film sektörünün Türk sinemasının vazgeçilmezlerini sıralamak çok zor. Çünkü o kadar fazla büyük üstat o kadar fazla büyük sinema filmleri var ki bunları bir sıraya koymak çok güç. Fakat genel olarak bakacak olursak başlıca şöyle sıralarız;

Mahmut Hoca

Mahmut Hoca olarak gönlümüze taht kuran büyük usta Münir Özkul birçok sinema filminde oyunculuk yapmış ve ömrünü bu sektöre adamıştır. Birçok tiyatro oyununda oynamış ve beyaz perde ile hayatımızdan biri olmuştur.

Yeri geldiğinde Mahmut Hoca olup bizlere bir öğretici nasıl olur, disiplin nasıl sağlanır, öğrencinin nasıl adam edileceğini bizlere komedi türünde öğretmiştir. Yaşar Usta olup aile bağlarımıza nasıl sahip çıkarız anlatmış, Turşucu Kazım olup neşemizi yerine getirmiştir.

1972’de ise ”Sev Kardeşim” adlı filmi ile 9.Antalya Film Şenliğinde En iyi Erkek Karakter Oyuncu Ödülünü almıştır.

 Zeki Alasya ve Metin Akpınar

Bu iki usta oyuncumuzda oynadıkları tiyatro ve sinema filmlerinde bizleri gerek güldürüp gerek düşündürdüler. Oynadıkları ”Petrol Kralları, Mirasyediler, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Köyden İndim Şehre, Şalak Milyonerler” gibi sinema filmlerinde bizlerden biri oldular.

Kemal Sunal ve Halit Akça Tepe

Kemal Sunal ayrı Halit Akça Tepe ayrı ikisi bir apayrı birer usta… Bu ustalarımız hem beraber hem ayrı ayrı oynadıkları filmler ile hayatımızda yer edindiler. Kemal Sunal ölümünden yıllar bile geçmesine rağmen hala bizleri ve kendisini hiç görmeyen yeni nesli güldürmeye ve ders vermeye devam ediyor.

Oynadığı Hababam Sınıfı adlı sinema filmi ile bizlere ”İnek Şaban” olarak intikal etmiş ve hayatımızda yerini almıştır. Hatta Şaban karakteri ile o kadar iç içe girmiştir ki bazı filmlerinin isminde Şaban ismi geçerken oynadığı karakter başka bir ismi canlandırmaktaydı.

Örneğin; ”Atla Gel Şaban” filminde oynadığı karakterin ismi Niyazi idi. Ayrıca bizleri güldürdüğü gibi oynadığı ”Kibar Feyzo, Faşo Ağa, Tosun Paşa, Zübük” gibi filmlerinde dönemin siyasi yapısını eleştirmiş ve bizleri güldürerek ders çıkarmamızı istemiştir.

Halit Akça Tepe namı değer ”Güdük Necmi” ise hayatımıza öyle bir yer etmiştir ki görüldüğü yerde kendi ismiyle değil Güdük olarak seslenilmiştir. Oda büyük usta Kemal Sunal ile birçok tiyatro ve sinema filmlerinde oynayarak bizleri güldürürken düşündürmeyi amaçlamıştır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli